Według indeksu miliarderów Bloomberga łączny majątek 15 ultrabogatych osób wzrósł w tym roku o 13 proc., co znacznie przewyższa tempo inflacji. Łączna wartość majątków całej piętnastki wynosi obecnie 2,2 biliona dolarów. Posiadają prawie jedną czwartą majątku 500 najbogatszych ludzi na świecie.

Po raz pierwszy cała piętnastka jednocześnie posiadała fortunę przekraczającą wartość 100 miliardów dolarów.

Nowi członkowie klubu 100 mld dolarów

Reklama

Francoise Bettencourt Meyers spadkobierczyni firmy kosmetycznej L’Oreal, została pierwszą kobietą, która zgromadziła 12-cyfrową fortunę. Doszło do tego w grudniu, po tym, jak akcje tej luksusowej firmy kosmetycznej osiągnęły najlepszy wynik od 1998 r. Bettencourt Meyers (70 l.) zajmuje 14. miejsce w indeksie z majątkiem netto wynoszącym 101 miliardów dolarów.

Michael Dell (59 l.), założyciel Dell Technologies, również niedawno powiększył swój majątek do poziomu powyżej 100 miliardów dolarów po tym, jak popyt na sprzęt związany ze sztuczną inteligencją podniósł cenę akcji Dell Technologies do rekordowego poziomu. Obecnie zajmuje 11. miejsce w indeksie bogactwa Bloomberga z majątkiem wartym 113 miliardów dolarów.

Kolejnym nowym członkiem "klubu" jest 84-letni meksykański miliarder Carlos Slim, który zajmuje 13. miejsce z majątkiem wartym 106 miliardów dolarów. W 2023 r. najbogatszy człowiek w Ameryce Łacińskiej powiększył swój majątek netto o około 28 miliardów dolarów.

Do klubu wracają także stare nazwiska. Niedawno powrócił do elitarnej grupy Gautam Adani (61 l.), który fortuny dorobił się w sektorze budowlanym i transportowym.

Top 3 listy najbogatszych ludzi na świecie

Na czele grupy stoi założyciel i dyrektor generalny LVMH Bernard Arnault (75 l.), którego majątek wynosi 222 miliardy dolarów. Większość swojego majątku czerpie z udziałów w największym na świecie producencie dóbr luksusowych.

Założyciel Amazon.com, 60-letni Jeff Bezos, zajmuje drugie miejsce z majątkiem netto wynoszącym 208 miliardów dolarów. Dyrektor generalny Tesli, 52-letni Elon Musk, posiada majątek wart 187 miliardów dolarów i zajmuje trzecie miejsce w indeksie. Jego majątek, który w tym roku spadł o ponad 40 miliardów dolarów, składa się głównie z udziałów w najcenniejszym producencie samochodów elektrycznych na świecie.