W 2024 roku 27 proc. populacji Unii Europejskiej w wieku 16 lat i starszych nie było w stanie pozwolić sobie na choćby jeden tygodniowy wyjazd na urlopu - podał Eurostat. Choć odsetek ten był dość wysoki, to jednak nieco niższy niż w poprzednim roku. W 2023 roku na wakacje nie mogło sobie pozwolić 28,5 proc. Europejczyków, czyli o 1,5 pp więcej. W ciągu dekady sytuacja materialna Europejczyków uległa znacznej poprawie. Od 2014 r. odsetek ten spadł o 10,6 punktu procentowego.

Biedne południe nie jeździ na wakacje

Największy odsetek osób, których nie stać na tygodniowy urlop raz w roku, odnotowano w Rumunii, gdzie aż 58,6 proc. dorosłych mieszkańców nie było w stanie sfinansowań tygodniowego urlopu. Kolejne kraje na liście najgorzej sytuowanych Europejczyków to Grecja (46 proc. dorosłych Greków nie stać było na jeden tygodniowy wyjazd w ciągu całego roku) i Bułgaria, gdzie odsetek ten był na poziomie 41,4 proc..

Najniższy odsetek w Luksemburgu

Na drugim krańcu listy, z najniższym odsetkiem znalazł się Luksemburg. W 2024 r. tylko 8,9 proc. mieszkańców Luksemburga nie mogło sobie pozwolić na tydzień urlopu. Kolejne kraje z najniższym odsetkiem osób, które przyznały, że nie stać ich na tygodniowe wakacje poza domem to Szwecja (11,6 proc.) i Holandia 13,0 proc..

Co czwartego Polska nie stać na wakacje

Jak pokazują dane Eurostatu Polska znajduje się w środku zestawienia. W 2024 r. 25,5 proc. Polaków nie stać było na tygodniowy wypoczynek poza domem. Polska znalazł się w większości państw, w których sytuacja materialna z roku na rok się poprawia. W poprzednim roku odsetek osób w Polsce, które deklarowały, że z powodów materialnych nie mogą wyjechać na jeden tygodniowy urlop w roku, był o 2,1 pp wyższy, a przed dekadą aż o 27,1 pp wyższy. W 2014 r. więcej niż co drugi Polak (52,6 proc.) nie był w stanie sfinansować tygodniowych wakacji.