W 2024 r. 13,6 proc. dzieci poniżej 16 roku życia w Unii Europejskiej było pozbawionych środków materialnych - podaje Eurostat.

Jak wyjaśnia urząd statystyczny Unii Europejskiej, niedobory materialne dzieci opierają się na niemożności zakupu co najmniej 3 z 17 przedmiotów (towarów lub usług) uznawanych za niezbędne lub pożądane dla ludzi, aby mogli mieć „akceptowalny” standard życia.

Najbardziej zagrożone są dzieci na południu Europy

Ogółem w ośmiu państwach Wspólnoty wskaźnik deprywacji materialnej był wyższy od średniej UE. Najwyższy wskaźnik dzieci, które doświadczyły deprywacji materialnej, odnotowano w Grecji, gdzie jedna trzecia (33,6 proc.) dzieci poniżej 16 roku życia doświadczyło w 2024 roku niedoborów materialnych. W Rumunii odsetek ten był na poziomie 31,8 proc., w Bułgarii 29,8 proc., a w Hiszpanii 20,3 proc. W grupie państw ze wskaźnikiem powyżej średniej znalazły się jeszcze Węgry, Portugalia, Cypr i Słowacja.

Najniższe zagrożenie niedostatkiem materialnym w Chorwacji

Natomiast najniższy wskaźnik odnotowano w Chorwacji, gdzie wskaźnik był na poziomie 2,7 proc.. Równie niski odsetek dzieci zagrożonych niedoborem materialnym odnotowano także w Słowenii (3,8 proc.) i Szwecji (5,5 proc.).

Polska z czwartym najniższym wskaźnikiem

W Polsce odsetek dzieci w wieku poniżej 16 roku życia, które w 2024 r. doświadczyły niedostatku materialnego był na poziomie 6,3 proc. i był to czwarty najniższy wskaźnik w całej UE.

Zmiana na gorsze?

W Unii Europejskiej odsetek dzieci, które doświadczają deprywacji materialnej rośnie. W 2021 roku wskaźnik dla całej Wspólnoty wynosił 12,6 proc., co oznacza, że był o 1 pp niższy niż w ubiegłym roku. Ogółem w 2024 r. w 15. państwach sytuacja dzieci pogorszyła się w porównaniu z 2021 r. Największy wzrost wskaźnika odnotowano w Finlandii (+5,9 pp) i Holandii (+4,8 pp).

Natomiast największy spadek widoczny był w Rumunii (-10,6 pp) i na Cyprze (-8,9 pp).

Niestety w Polsce, podobnie jak większości krajów UE, wskaźnik deprywacji materialnej rośnie. Trzy lata wcześniej tylko 4,6 proc. polskich dzieci poniżej 16 roku życia doświadczyło niedostatku materialnego, co oznacza wzrost o 1,7 pp.

Wykształcenie rodziców, a niedostatek materialny dzieci

Ja wynika z danych Eurostatu, poziom wykształcenia rodziców ma duży wpływa na wskaźnik niedostatku materialnego dzieci. W całej UE tylko 5,6 proc. dzieci, których rodzice mieli wykształcenie wyższe, doświadczyło niedostatku materialnego, w porównaniu z 39,1 proc. dzieci, których rodzice mieli co najwyżej wykształcenie średnie niższe.

Najwyższy odsetek dzieci rodziców o niższym wykształceniu, które doświadczyły niedostatku materialnego, odnotowano na Słowacji (88,6 proc.), w Bułgarii (84,1 proc.) i Grecji (77,2 proc.). Natomiast najniższy odsetek odnotowano Luksemburgu (9,2 proc.) i Szwecji (12,2 proc.). W Polsce wskaźnik był na poziomie 38,3 proc.

Wśród gospodarstw domowych, w których rodzice mieli wykształcenie wyższe, najwyższe wskaźniki deprywacji materialnej dzieci odnotowano w Grecji (17,6 proc.), Hiszpanii (11,6 proc.) i Bułgarii (8,1 proc.). Najniższe wskaźniki odnotowano w Słowenii (0,6 proc.), Chorwacji (0,7 proc.) i Czechach (0,8 proc.). W Polsce wskaźnik dla dzieci, których rodzice mieli wyższe wykształcenie był na poziomie 1,6 proc. proc.