Eurostat podał najnowsze dane dotyczące zagrożenia ubóstwem materialnym i społecznym wśród osób młodych. W 2024 r. wskaźnik dla osób w wieku 15–29 lat wyniósł 5,8 proc. i był nieco niższy niż w przypadku całej populacji, gdzie ubóstwem zagrożenie było 6,4 proc. populacji całej UE.
Największe zagrożenie w Bułgarii
Dane Eurostatu pokazują, że najwyższy odsetek młodych ludzi, którzy stanęli w obliczu poważnego niedostatku materialnego i społecznego, odnotowano w Bułgarii, gdzie problem ten dotyczył aż 17,2 proc. osób w wieku w wieku 15–29 lat.
Na kolejnych miejscach znalazły się Rumunia (14,7 proc.) i Grecji (14,4 proc.).
Ogółem wskaźnik powyżej średniej UE miało osiem państw. W grupie tej znalazły się między innymi Francja (5,9 proc.), Niemcy (6,5 proc.) i Hiszpania (7,2 proc.).
Najmniej zagrożeni są młodzi Chorwaci
Natomiast w czterech krajach Unii Europejskiej wskaźnik zagrożenia ubóstwem był niższy niż 2,0 proc. Wśród nich najmniej ubóstwo groziło młodym Chorwatom, gdzie wskaźnik wynosiła 0,7 proc. W tej grupie znalazły się jeszcze Słowenia (1,0 proc.) , Polska (1,4 proc.) i Estonia (1,9 proc.). Niski wskaźnik (poniżej 3 proc.) miały jeszcze Luksemburg, Czechy, Łotwa, Cypr, Irlandia i Portugalia.
W Polsce osoby poniżej 29 roku życia były znacznie mniej narażone na poważne ubóstwo materialne i społeczne niż całe społeczeństwo. Wskaźnika dla całej populacji w Polsce był o 0,9 pp wyższy i wynosił 2,3 proc.
Odsetek młodych dotkniętych w 2024 r. ciężkimi niedostatkami materialnymi i społecznymi w całej UE nieznacznie zmalał w porównaniu z 2023 r., o 0,3 pkt. proc. (z 6,1 proc.). W Polsce odnotowano w tym samym czasie spadek o 0,8 pkt. proc. (z 2,2 proc.).
Wskaźnik SMSD
Wskaźnik SMSD to miara stosowana przez Eurostat do oceny poziomu deprywacji materialnej i społecznej ludności. Osoba jest uznawana za dotkniętą poważnym niedostatkiem, jeśli nie może sobie pozwolić na co najmniej 7 z 13 określonych dóbr, usług lub aktywności uznawanych za podstawowe dla godnego życia, takich jak bieżące opłacanie mieszkania, regularne posiłki czy uczestnictwo w życiu społecznym.
Wskaźnik poważnego ubóstwa materialnego i społecznego (SMSD) stanowi jeden z elementów składowych wskaźnika zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (AROPE).