Zamet: Rozmowy z potencjal. inwestorami dla Mostostalu Chojnice w ciągu tygodniWarszawa, 15.05.2018 (ISBnews) - Zamet rozpoczął proces poszukiwania inwestora dla Mostostalu Chojnice i chce w ciągu najbliższych kilku tygodni odbyć spotkania z potencjalnymi inwestorami. Spółka jest otwarta na inwestorów z różnych branż, krajowych i zagranicznych, poinformowali ISBnews członkowie zarządu.

"Jesteśmy na wstępnym etapie tego procesu, ogłosiliśmy, że poszukujemy inwestora strategicznego dla Mostostalu Chojnice, aktualnie koncentrujemy się na wyborze doradcy. Planujemy w ciągu najbliższych kilku tygodni odbyć spotkania z potencjalnymi inwestorami" - powiedział wiceprezes Przemysław Milczarek w rozmowie z ISBnews.

Zdaniem zarządu, zakłady wytwórcze, takie jak Mostostal Chojnice, mają największy potencjał rozwoju w powiązaniu z silną grupą realizującą projekty z szeroko rozumianego budownictwa i infrastruktury.

"Nie ograniczamy się do konkretnego segmentu, gdyż uważamy, że chojnicki zakład może być efektywnie wykorzystany w wielu gałęziach przemysłu - od infrastruktury drogowej i kolejowej, poprzez budowlaną, w bardzo szerokim zakresie, aż po skomplikowane konstrukcje obiektów przemysłowych, m.in. elektrowni, rafinerii. Jesteśmy otwarci zarówno na inwestorów z rynku krajowego i zagranicznego. Jednocześnie dostrzegamy, że w nieodległej perspektywie posiadanie silnego i stabilnego zaplecza produkcyjnego będzie przewagą konkurencyjną, zwłaszcza dużych graczy na rynku budowlanym i infrastrukturalnym" - powiedział ISBnews prezes Tomasz Jakubowski.

Prezes podkreślił, że jeśli chodzi o inwestorów zagranicznych, ze względu na rentę geograficzną, Mostostalem Chojnice mogą być zainteresowane szczególnie firmy ze Skandynawii, z krajów niemieckojęzycznych oraz firmy południowoeuropejskie. Jednocześnie prezes zaznaczył, że wobec decyzji o poszukiwaniu inwestora dla chojnickiego zakładu, nie zamierza zaprzestać działań rozwojowych.

"To, że poszukujemy inwestora, nie oznacza, że nie będziemy Mostostalu Chojnice rozwijać. Jednakże uważamy, że perspektywy rozwoju tego zakładu, są korzystniejsze w powiązaniu z inwestorem lub partnerem strategicznym. Bierzemy pod uwagę także ryzyko, iż ogłoszona koncepcja poszukiwania inwestora dla Mostostalu Chojnice, może być rozciągnięta w czasie. Dlatego nie zaprzestajemy działań na rzecz doskonalenia organizacji oraz wzmacniania pozycji marki Mostostal Chojnice na rynku - dodał Jakubowski.

Zarząd Zamet jest otwarty na różne formy transakcji i partnerstwa strategicznego, jednakże preferuje zbycie chojnickiego zakładu lub spółki, w ramach której, zakład ten prowadzi działalność.

"Dziś jest za wcześnie, aby mówić o konkretnej formie transakcji czy partnerstwa strategicznego. W pierwszej kolejności będziemy brać pod uwagę oferty nabycia zakładu lub spółki, w ramach której chojnicki zakład działa, co nie zmienia faktu, że każdej propozycji zamierzamy się przyjrzeć i każdą indywidualnie przeanalizujemy. Wierzymy, że wypracujemy optymalne rozwiązania, których zwieńczeniem będzie transakcja z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych. Warto podkreślić, że spółka, w ramach której Mostostal Chojnice prowadzi działalność, jest w pełni niezależnym podmiotem, przygotowanym do realizacji wymagających kontraktów. Mostostal Chojnice jest organizacją stabilną i elastyczną, z minimalnym zadłużeniem zewnętrznym" - podkreślił Milczarek.

W ub. tygodniu Zamet poinformował, że zdecydował o przystąpieniu do poszukiwania strategicznego inwestora dla zakładu Mostostal Chojnice, który byłby zainteresowany nabyciem tego zakładu, względnie nabyciem praw i obowiązków w spółce komandytowej.

Mostostal Chojnice jest producentem konstrukcji stalowych spawanych i skręcanych. Specjalizuje się w wielu dziedzinach, tworząc konstrukcje mostowe, budowlane, przemysłowe, offshore, maszyn i urządzeń.

Zamet należy do TDJ SA - polskiej, prywatnej firmy inwestycyjnej, która od ponad 30 lat prowadzi działalność w wielu sektorach gospodarki. Akcje Zametu zadebiutowały na GPW w październiku 2011 r.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)