W ciągu ostatnich kilku miesięcy największa kryptowaluta nie nabrała rozpędu podczas każdej próby rajdu i spadła w piątek do prawie 41 tys. USD. Ostatnie spadki pojawiły się po protokołach z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, które wykazały potencjał do wcześniejszych i szybszych niż oczekiwano podwyżek stóp, a także rozważania dotyczące bilansu.

Brak zainteresowania i popytu spowodowany okresem świątecznym, sprzedaż z uwagi na podatki i obawy na rynkach o potencjalne działania Fedu skutkują słabością na przełomie roku - powiedział Vijay Ayyar, wiceprezes ds. rozwoju korporacyjnego i międzynarodowej giełdy kryptograficznej Luno w Singapurze. Oczekuje, że wartość bitcoina będzie oscylowała na poziomach od 38 tys. do 40 tys. USD.

Reklama

Oto kilka kluczowych wykresów, które pokazują znaczenie ruchu bitcoina i kierunek, w jakim może się udać.

Strefa zainteresowania

Obszar obejmujący poziom 40,6 tys. do 43 tys. USD jest tak zwaną „strefą zainteresowania”, w której wcześniejszy opór stał się przyszłym wsparciem i odwrotnie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy bitcoin wielokrotnie reagował w tej strefie. Spadek poniżej 40,6 tys. USD sygnalizowałby dalsze osłabienie.

Bitcoin (1) / Bloomberg

Poniżej średniej

W ciągu ostatnich dwóch lat spadki bitcoina znalazły wsparcie przy 55-tygodniowej prostej średniej kroczącej, obecnie wynoszącej około 46 tys. USD. Rynek bessy między kwietniem a czerwcem, który obniżył cenę o 56 proc., osiągnął wtedy najniższy poziom, podobnie jak gwałtowny krach w weekend na początku grudnia. Trwający zjazd zepchnął ceny poniżej tej kluczowej średniej.

Bitcoin - średnia krocząca / Bloomberg

Formacja głowa i ramiona

Tak zwany szczyt głowy i ramion mógł już zostać aktywowany wraz z piątkowym spadkiem. Podobny wzorzec miał miejsce w okresie od lutego do maja, kiedy odnotowano spadek z prawie 65 tys. USD do 28,8 tys. USD. Bitcoin złamał obecnie linię szyi, tracąc wsparcie na poziomie 40,6 tys. USD z poziomem docelowym wyznaczonym na poziomie 26 tys. USD i unieważnieniem na poziomie prawego ramienia wynoszącym około 52,2 tys. USD.

Bitcoin - formacja głowa ramiona / Bloomberg

Głębokie korekty

W ciągu ostatniej dekady bitcoin przeszedł sześć dużych korekt, w tym obecną. Za każdym razem spadek był mniejszy niż poprzednio, na przykład wersja z 2021 r. zaowocowała 56 proc. spadkiem. Obserwatorzy rynku powinni zwrócić uwagę na poziom 30 tys. dolarów, czyli moment, w którym spadek z rekordowego poziomu prawie 69 tys. dolarów byłby równy poprzedniej korekcie.

Bitcoin - historyczne korekty / Bloomberg