Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,20 proc. i wyniósł 33.128,79 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,48 proc. i wyniósł 4.175,48 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,22 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.563,76 pkt.

"Po raz pierwszy od kilku dni sprzedający wydają się zmęczeni, a zajmujący krótkie pozycje są nieco bardziej nerwowi niż ci, co mają pozycje długie (nie ma może wielu osób, które czują, że dno jest już blisko, ale nawet niedźwiedzie obawiają się ostrego odbicia" - napisał Adam Crisafulli z Vital Knowledge w nocie do klientów.

Reklama

Inwestorzy czekają na najważniejsze wydarzenie tego tygodnia - we wtorek rozpoczęło się dwudniowe spotkanie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, a w środę o godz. 20.00 Fed poda swoje ustalenia po posiedzeniu. Pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa szefa Fed Jerome'a Powella.

Rynki oceniają, że Fed może podwyższyć w tym tygodniu swój benchmark o 50 pb - najmocniej od 2000 r. Amerykańska Rezerwa Federalna może też ogłosić, że zacznie zmniejszać sumę bilansową w tempie, które szybko przyspieszy do 95 mld USD miesięcznie.

"Jest prawdopodobne, że większość inwestorów wyceniła już jutrzejsze decyzje Fed i powszechnie oczekiwaną rekordową podwyżkę stóp procentowych - o pół punktu procentowego" - mówi Pierre Veyret, analityk techniczny w ActivTrades.

"Monetarne jastrzębie z Fed przyspieszają" - pisze z kolei w rynkowej nocie Vincent Chaigneau, analityk Generali Insurance Asset Management SpA.

"Zadowolony z inflacji Fed, przez zbyt długi czas, spieszy się teraz do znacznego podwyższania stóp procentowych" - dodaje.

Profesor ekonomii Uniwersytetu Harvarda - Ken Rogoff - prognozuje, że Fed może być zmuszony do podwyższenia głównej stopy procentowej nawet do 5 proc., aby kontrolować inflację.

"Myślę, że będziemy musieli podwyższyć stopy procentowe do 4-5 proc., aby obniżyć inflację do 2,5-3,0 proc." - powiedział Rogoff, były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w wywiadzie w "Bloomberg Surveillance".

"Idea, że podniesienie stóp procentowych w USA do zaledwie 2-3 proc. spowolni wzrost cen jest naprawdę +nieprawdopodobna+" - ocenił.

W tym tygodniu decyzje monetarne podejmą też inne banki centralne na świecie. Skala spodziewanych przez analityków podwyżek stóp procentowych waha się od 25 pb w Wielkiej Brytanii - po 1 proc. w Polsce i Brazylii.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w marcu wzrosły o 1,1 proc. mdm wobec spadku miesiąc wcześniej o 1,7 proc. mdm - poinformował Departament Handlu w II wyliczeniu. Wstępnie oczekiwano wzrostu o 0,8 proc.

Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu w marcu w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,4 proc. wobec spadku miesiąc wcześniej o 0,3 proc. Wstępnie oczekiwano wzrostu o 1,1 proc. mdm.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w marcu wzrosły o 2,2 proc. mdm. Analitycy szacowali, że zamówienia wzrosną o 1,2 proc. mdm.

Bez reakcji inwestorzy przyjęli wyniki wartalne koncernu farmaceutycznego Pfizer. Firma podała, że w I kw. jej przychody wyniosły 25,66 mld USD wobec szacowanych na rynku 24,36 mld USD.

Kemper Corp. drożał o 5,6 proc. Spółka podała, że jej kwartalny EPS był powyżej prognoz, a sprzedaż zgodna z szacunkami analityków.

Akcje CVR Energy Inc. zyskały ponad 10 proc. Pomimo, że spółka zanotowała w I kw. EPS poniżej prognoz analityków, to pomogły jej lepsze od oczekiwań rynkowych dane o sprzedaży.

FMC Corp. tracił 4,7 proc. Firma skorygowała w dół swoje roczne szacunki EPS.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 2,92 proc., niżej o 7 pb.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku jest wyceniana po 103,76 USD, niżej o 1,34 proc. Brent na ICE Futures Europe w Londynie jest po 106,22 USD za baryłkę, w dół o 1,25 proc.