Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,15 proc. i wyniósł 31.338,15 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,08 proc. i wyniósł 3.899,38 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,12 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.635,31 pkt. To piąta wzrostowa sesja tego indeksu z rzędu.

Wszystkie trzy główne indeksy amerykańskich giełd zakończyły na plusie cały tydzień.

Reklama

W piątek inwestorzy poznali lepsze od oczekiwań, najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które będą mieć znaczenie dla dalszych działań Fed w zakresie zacieśniania polityki pieniężnej.

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w czerwcu o 372 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 265 tys. i wzrostu o 384 tys. miesiąc wcześniej, po rewizji z 390 tys.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła 3,6 proc., oczekiwano 3,6 proc. wobec 3,6 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w maju o 5,1 proc. rdr, a mdm o 0,3 proc. vs. konsensus 5,0 proc. i 0,3 proc.

Prezydent USA Joe Biden stwierdził, że odbudowa na rynku jest "najszybsza i najsilniejsza w historii Ameryki".

"Historyczna siła naszego rynku pracy jest jednym z powodów, dla którego nasza gospodarka jest wyjątkowo dobrze przygotowana do stawienia czoła globalnym wyzwaniom gospodarczym, od globalnej inflacji po gospodarcze skutki wojny Putina" - powiedział Biden.

"Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. W czerwcu przybyło 372 tys. etatów, stopa bezrobocia utrzymała się na minimach, płace rosły. Recesja po drugiej stronie Atlantyku odroczona, rynek może śmiało wyceniać więcej podwyżek stóp" - komentują dane ekonomiści Banku Pekao.

Dobry raport payrolls byłby zwykle pozytywną wiadomością dla rynku, ale wśród inwestorów rodzą się wątpliwości o ile więcej mogą wzrosnąć amerykańskie giełdy w obliczu mocnego zacieśniania polityki przez Rezerwę Federalną.

Z zapisu z czerwcowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej wynika, że - w ocenie Fed - perspektywy dla gospodarki USA uzasadniają prowadzenie restrykcyjnej polityki pieniężnej, z kolejną podwyżką stóp o 50-75 pb. w lipcu. Jeżeli podwyższona inflacja okaże się uporczywa, możliwe jest jeszcze bardziej restrykcyjne nastawienie.

Najbliższe posiedzenie Fed zaplanowane jest na 26-27 lipca.

Do najmocniejszych spółek w piątek należały firmy ochrony zdrowia oraz producenci dóbr pierwszej potrzeby. Centene Corp. zyskał ponad 3 proc., a Moderna podrożała prawie 3 proc.

Mocny był również sektor paliwowy - Devon Energy i Valero zyskały po około 2 proc.

Słabiej niż rynek zachowywały się natomiast spółki surowcowe. Firma górnicza Freeport-McMoRan straciła na wartości 2,4 proc.

Spadały również spółki z branży turystycznej. Caesars Entertainment spadł ponad 4 proc., a Carnival Corp. stracił około 3 proc.

Akcje Twittera potaniały ponad 4 proc. i należały na najsłabszych papierów wchodzących w skład indeksu S&P 500. Washington Post poinformował, że Elon Musk planuje wycofać się z oferty przejęcia tej spółki.

O prawie 5 proc. rosły notowania Levi Strauss po publikacji lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych.

Mocno w dół (-5,5 proc.) szły akcje firmy GamStop. Spółka zwolniła dyrektora finansowego i zapowiedziała dalsze cięcia zatrudnienia w ramach planu naprawczego. Podczas czwartkowej sesji GameStop zyskał ok. 15 proc., po informacji o zatwierdzeniu wypłaty dywidendy.

pr/wr/