Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,46 proc. i wyniósł 32.001,25 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 1,06 proc. i wyniósł 3.719,89 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 1,73 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.342,94 pkt.

Inwestorzy analizują ostatnie posunięcia banków centralnych. Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 75 pb. do 3,00 proc. To największa podwyżka stóp procentowych od 33 lat. Podwyżka była zgodna z oczekiwaniami rynków. Bank Anglii podkreślił w komunikacie, że szczytowa stopa proc. będzie „niższa niż wyceniona na rynkach finansowych”.

Reklama

„Być może na rynkach w W. Brytanii pojawiło się przypuszczenie, że duże podwyżki stóp dobiegają końca, a to wystarczyło, aby rynki obligacji, kredytów i akcji dobrze sobie radziły. Fakt, że cykl podwyżek jeszcze się nie skończył, prawdopodobnie ograniczy wzrosty na rynkach” – powiedziała Sandra Holdsworth, dyrektorka ds. stóp proc. w Aegon Asset Management.

Norweski bank centralny Norges Bank podwyższył stopy procentowe o 25 pb. do 2,5 proc. Bank zasygnalizował kolejną podwyżkę stóp procentowych - nastąpi ona prawdopodobnie w grudniu.

W środę Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 75 pb. do przedziału 3,75-4,00 proc. Prezes Fedu Jerome Powell powiedział podczas konferencji w środę po posiedzeniu Rezerwy, że myślenie o pauzie w cyklu podwyżek stóp proc. w USA jest bardzo przedwczesne.

„Perspektywy dla bardziej ryzykownych klas aktywów wydają się słabsze, ponieważ podwyżki stóp procentowych nadal ograniczają wzrost gospodarczy na całym świecie. Dlatego pozostajemy niedoważeni na akcjach, których wyceny po ostatniej zwyżce rynkowej są jeszcze trudniejsze do uzasadnienia” – powiedział główny strateg Pictetu, Luca Paolini.

„Naszym zdaniem stosunek ryzyka do zysku dla rynków w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy jest niekorzystny, a środowy komunikat Fedu potwierdza ten pogląd” – powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS.

Inwestorzy otrzymali w czwartek sporą porcję najnowszych danych z amerykańskiej gospodarki, ale w centrum ich uwagi będzie piątkowa publikacja danych z rynku pracy.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 217 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 220 tys. wobec 218 tys. poprzednio, po korekcie z 217 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,485 mln w tygodniu, który skończył się 15 października. Analitycy oczekiwali 1,39 mln wobec notowanych poprzednio 1,438 mln

Zamówienia na dobra trwałe w USA we wrześniu wzrosły o 0,4 wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 0,2 proc., po korekcie z -0,2 proc. mdm. Wstępnie szacowano +0,4 proc. mdm. Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu we wrześniu w ujęciu miesięcznym spadły o 0,5 proc. wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 0,3 proc. Tu wstępnie szacowano o -0,5 proc. mdm.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim we wrześniu wzrósł o 0,3 mdm. Analitycy szacowali, że zamówienia wzrosną o 0,3 proc. mdm. Miesiąc wcześniej zamówienia wzrosły o 0,2 proc. mdm, po korekcie z 0,0 proc.

Wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w październiku spadł do 54,4 pkt., wobec 56,7 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 55,3 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w październiku 48,2 pkt. wobec 49,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 47,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w październiku 47,8 pkt. wobec 49,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 46,6 pkt.

Rentowność 10-letnich UST rosła o 6 pb. do 4,16 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rosła o 4 pb. do 4,18 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -54 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 2 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień są wyceniane po 88,79 USD za baryłkę, po spadku o 1,43 proc., na styczeń futures na Brent zniżkują o 0,95 proc. do 95,28 USD/b. (PAP)