Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,50 proc. i wyniósł 35.459,29 pkt. Indeks zanotował trzeci z rzędu wzrostowy tydzień.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,99 proc. i wyniósł 4.582,23 pkt. Ten indeks również notuje trzeci tydzień wzrostów.

Nasdaq Composite zyskał 1,90 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.316,66 pkt.

W skali całego tygodnia Dow Jones zyskał 0,7 proc., S&P 500 wzrósł o 1 proc., a Nasdaq w tydzień przyniósł 2 proc. na plusie.

Reklama

W piątek został opublikowany odczyt deflatora PCE, preferowanej przez Fed miary inflacji.

Deflator PCE w USA w czerwcu wyniósł 3,0 proc. rdr, wobec 3,8 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 3,0 proc. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 4,1 proc. rdr vs 4,6 proc. miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 4,2 proc. rdr. W ujęciu mdm deflator PCE wyniósł 0,2 proc., wobec 0,1 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano 0,2 proc. Bez cen żywności i energii, deflator PCE wyniósł 0,2 proc. mdm wobec 0,3 proc. mdm miesiąc wcześniej. Oczekiwano 0,2 proc.

W piątek został również opublikowany odczyt inflacji HICP w Niemczech.

Inflacja wg HICP w Niemczech w lipcu wyniosła 6,5 proc. rdr wobec 6,8 proc. miesiąc wcześniej według wstępnego wyliczenia. Analitycy oczekiwali +6,6 proc. W ujęciu mdm HICP wyniósł 0,5 proc., wobec 0,4 proc. miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie +0,6 proc.

Wydatki amerykańskich konsumentów w czerwcu wzrosły o 0,5 proc. mdm, po wzroście o 0,2 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 0,1 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu. Oczekiwano wzrostu o 0,4 proc. mdm.

Dochody Amerykanów wzrosły o 0,3 proc. wobec 0,5 proc. miesiąc wcześniej po korekcie z 0,4 proc. Tu rynek oczekiwał wzrostu o 0,5 proc. mdm.

W czwartek EBC podniósł stopy podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pb. do odpowiednio: 4,25 proc., 4,50 proc. i 3,75 proc.

"EBC był na tym posiedzeniu bardzo skupiony na danych, (…) dlatego podnieśliśmy stopy proc. o 25 pb. Na następnych posiedzeniach będziemy całkowicie zależni od danych przy podejmowaniu decyzji. Możemy podnieść stopy procentowe we wrześniu, lub się wstrzymać z podwyżką" - mówiła po posiedzeniu Przewodnicząca Rady Prezesów EBC Christine Lagarde.

"Na kolejnych posiedzeniach możemy podnieść stopy procentowe lub zdecydować się na pauzę. Na pewno nie będziemy obniżać stóp procentowych w najbliższym czasie" - wskazywała.

W środę Fed podwyższył stopy procentowe o 25 pb. Bankierzy podali też, ze koleje działania Rezerwy Federalnej będą zależeć od danych makro.

Na razie amerykańska gospodarka nabiera tempa, a w II kw. wzrosła mocniej niż się tego spodziewano.

Mocne dane gospodarcze mogą sugerować, że Rezerwa Federalna może pójść dalej z podwyżkami kosztu kredytu, walcząc z uporczywą inflacją.

Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w lipcu wyniósł 71,6 pkt. wobec 64,4 pkt. miesiąc wcześniej i 72,6 pkt. w pierwszym wyliczeniu - podano w końcowym wyliczeniu.

Ze spółek Procter & Gamble zyskał prawie 3 proc. Firma z branży dóbr konsumpcyjnych stojąca przekroczyła oczekiwania analityków dotyczące zysków i przychodów w ostatnim kwartale.

Intel wzrósł o prawie 7 proc. w reakcji na powrót koncernu do zysków.

Roku podrożał prawie 30 proc. po prezentacji lepszych od oczekiwań zysków i przychodów kwartalnych.

Akcje Forda spadły o 3,7 proc., chociaż producent samochodów przekroczył szacunki wyników za drugi kwartał i podniósł prognozy. Firma twierdzi, że przyjęcie pojazdów elektrycznych trwa dłużej niż oczekiwano ze względu na wyższe koszty.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 80,44 USD za baryłkę, po wzroście o 0,4 proc., a wrześniowe futures na Brent rosną o 0,7 proc. do 84,79 USD/b. (PAP)