"Dostaliśmy po półtora roku zgodę centralnego banku Portugalii na zakup spółki e-commerce'owej Ifthenpay. Transakcję zamknęliśmy - pieniądze zostały przelane. To jest procesowanie transakcji w systemie płatniczym, który jest charakterystyczny dla Portugalii - podpinanie przedsiębiorstw i integracja dla małych i średnich firm do tego systemu, głównie w e-commerce. To jest numer jeden gracz w tym obszarze, bardzo fajnie rozwijający się, dynamicznie. Jego wyniki na poziomie operacyjnym na poziomie EBIT za poprzedni rok szacujemy na poziomie 1-1,2 mln euro, oczywiście z perspektywą wzrostu. Myślimy, że będzie wzrostowa spółka" - powiedział Jeleński podczas telekonferencji.

Asseco SEE podało w raporcie kwartalnym, że 13 października 2023 roku Grupa objęła kontrolę nad spółką Ifthenpay, Lda z siedzibą w Santa Maria de Lamas, po otrzymaniu od Narodowego Banku Portugalii decyzji o braku sprzeciwu na zakup tej spółki oraz podpisaniu umowy przeniesienia akcji. Cena nabycia 80% udziałów nie powinna być wyższa niż 9,7 mln euro, a jej wahania wynikać będą z płatności warunkowych, zależnych od osiąganych przez spółkę wyników. Całość udziałów niekontrolujących objęta jest opcją put/call.

"Dodatkowo spółka ma w ramach Unii e-money licence, czyli licencję niezależnego procesora płatniczego, która może być paszportyzowana w innych krajach. My chcieliśmy o tę licencję w Unii wystąpić - nie będziemy musieli tego robić w tej chwili. Więc to też przyspieszy rozwój w tej domenie na innych rynkach, na których chcemy się rozwijać. Więc to jest bardzo dobra wiadomość. Ale spółka działa tylko w Portugalii na razie" - dodał prezes.

Poinformował, że Asseco SEE pracuje nad kolejnymi akwizycjami, głównie w zakresie obsługi firm z sektora utilities.

Reklama

"Jest dużo drobnych rzeczy. Ale są ciekawe rzeczy, które myślę, że będą się domykać albo na koniec tego roku albo na początku przyszłego roku, w obszarach […] głównie utilities - czyli od billingów dla utilities wodno-kanalizacyjnych, energetycznych, smart metering, po geolokalizacyjne rozwiązania, które monitorują sieci przesyłowe. We wszystkich wypadkach bardzo wyrafinowane rozwiązania, na najnowszych technologiach, z zainstalowaną bazą, z powtarzalnymi przychodami, przy racjonalnych wycenach i na dodatek w regionie" - wskazał Jeleński.

Spółka zrezygnowała z planów akwizycji spółki w Turcji, ponieważ okazało się, że jej wyniki oznaczałyby, że przejęcie to byłoby zbyt kosztowne, poinformował także.

"W Ameryce Łacińskiej jest jeden temat, o którym aktywnie rozmawiamy. Nasz zespół hiszpański będzie musiał wysłać konsultanta, żeby na miejscu przejrzeć sprawozdania finansowe spółek" - dodał prezes.

Zapowiedział także plany wejścia Grupy w działalność e-commerce w Egipcie - w małej skali, z lokalnym partnerem.

"Partner ma biznes i to prowadzi, więc nie wiem czy nazwać to akwizycją, czy inwestycją taką drobną. Ale chcemy dalej testować Egipt, bo to jest jednak rynek ze 110 mln ludzi i ciągle rosnący" - stwierdził Jeleński.

Asseco South Eastern Europe zajmuje się działalnością holdingową, polegającą przede wszystkim na zarządzaniu liniami biznesowymi, których działalność koncentruje się w aktualnie należących do Grupy ASEE spółkach z sektora IT z regionu Europy Południowo-Wschodniej i Turcji, a także na inwestowaniu w nowe spółki w tym regionie. ASEE S.A. prowadzi również działalność operacyjną w zakresie sprzedaży usług i oprogramowania wspierającego kanały komunikacji z klientami i procesy biznesowe (contact center), a także rozwiązań uwierzytelniających. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)