Ceny metali przemysłowych były bardzo rozgrzane w ostatnich miesiącach, a sytuacja ta powiązana jest z tym, że mamy ożywienie gospodarcze na całym świecie.

Szczególnie ważny jest stan chińskiej gospodarki, która jest najbardziej odpowiedzialna za popyt na metale przemysłowe. Komisja ds. rozwoju w Chinach uznała nawet, że ceny są zbyt wysokie, rosną ze względu na działania spekulacyjne.

- To właśnie obawy, że Chiny wprowadzą jakieś regulacje spowodowały, że cofnęły się ceny niektórych metali na giełdach towarowych – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – I stąd zmiany cen zwłaszcza miedzi, aluminium i rud żelaza.

Sytuacja fundamentalna na większości metali sygnalizuje jednak, że jest nadal przestrzeń na kontynuację wzrostów, a istotne jest także co dalej będzie się działo z amerykańskim dolarem.

- Jeżeli dolar będzie nadal słabł, to tym bardziej powinniśmy przygotować się na wzrost cen metali i na przykład miedź powróci do poziomu cen powyżej 10 tys. USD/t – dodaje ekspert.