Kalendarium najważniejszych zmian emerytalnych
Obecnie świadczenia emerytalne pobiera ponad 7 mln osób, a ponad 15 mln ma odłożone składki w otwartych funduszach emerytalnych. Przez ponad ćwierć wieku przepisy dotyczące naszego systemu emerytalnego zmieniały się jak w kalejdoskopie. Oto najważniejsze zmiany
Obecnie świadczenia emerytalne pobiera ponad 7 mln osób, a ponad 15 mln ma odłożone składki w otwartych funduszach emerytalnych. Przez ponad ćwierć wieku przepisy dotyczące naszego systemu emerytalnego zmieniały się jak w kalejdoskopie. Oto najważniejsze zmiany
1 17 października 1991 r. – rewaloryzacja emerytur i wypowiadanie prawa do świadczenia. Ustawa ustalała, że wysokość emerytury będzie odpowiadać kwocie bazowej w wysokości 24 proc. przeciętnego wynagrodzenia plus 1,3 proc. za każdy składkowy rok pracy. Dodatkowo dokument zakładał, że w przypadku podjęcia pracy zarobkowej świadczenia emerytów, którzy ukończyli 65 lat (lub 60 w przypadku kobiet), są zawieszane lub zmniejszane. Wypowiedzenie świadczenia następowało po osiągnięciu dochodów przekraczających 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Bloomberg / John Guillemin
2 1 stycznia 1999 r. – reforma emerytalna. System repartycyjny miał zostać zastąpiony systemem zdefiniowanej składki. Każdy miał dostać taką emeryturę, jaką sobie wypracował. Przyjęto nowy sposób obliczania jej wysokości – zależała od wartości zgromadzonych składek na ubezpieczenia dzielonej przez (liczoną w miesiącach) średnią oczekiwaną długość życia na emeryturze. System składał się z trzech filarów. Dwóch obowiązkowych – ZUS oraz utworzonych otwartych funduszy emerytalnych, trzeci był zaś dobrowolny – indywidualne konto emerytalne (IKE) lub indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). OFE gromadziło składki przyszłych emerytów i inwestowało je w akcje i obligacje.
Bloomberg
3
11 maja 2012 r. – podwyższenie wieku emerytalnego. Ustawa zakładała stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego, do 67 lat oraz zrównanie go dla obu płci. Każdego roku wiek emerytalny wydłużał się o 3 miesiące. W konsekwencji mężczyźni mieli przechodzić na emeryturę, w zakładanym w projekcie wieku, w 2020 roku zaś kobiety w 2040. Rząd Tuska wprowadził także instytucję emerytur częściowych, dostępnych dla 62-letnich kobiet i 65-letnich mężczyzn, po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy.
27 grudnia 2013 r. – reforma OFE. Na mocy ustawy 153 mld złotych zgromadzonych w otwar- tych funduszach emerytalnych (ulokowane w obligacjach) przejął ZUS. Kwota ta stanowiła ok. 51,5 proc. aktywów funduszy. Ówczesny minister finansów Mateusz Szczurek tak komentował transfer: „Szacujemy, że w wyniku tej operacji dług publiczny obniżył się o 130 mld zł”. Szef resortu finansów wspominał także o ograniczeniu zjawiska złej daty, czyli sytuacji, kiedy osoba przechodzi na emeryturę w okresie bessy, przez co jej świadczenia są niższe.
Bloomberg / John Guillemin
4 16 listopada 2016 r. – obniżenie wieku emerytalnego. Prezydencki projekt daje kobietom możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyznom w wieku 65 lat. Wystarczy mieć odpowiednio 20-letni i 25-letni staż ubezpieczeniowy. Utrzymano możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę takich grup zawodowych, jak m.in. kolejarze, górnicy czy nauczyciele. Stracili to prawo rolnicy. Wcześniej 50-latka i 60-latek utrzymujący się z pracy na roli mogli z powodzeniem ubiegać się o świadczenie. Teraz potrzebują na to stażu zawodowego dłuższego niż 5 lat.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama