Polscy i niemieccy żołnierze na wspólnym strzelaniu bojowym w Jagerbruck [ZDJĘCIA]
Ponad 140 polskich i niemieckich żołnierzy ćwiczyło w środę na niemieckim poligonie w Jagerbruck wspólne strzelanie bojowe. To kolejny etap zacieśniania wojskowej współpracy między krajami.
.
1 W strzelaniu bojowym wzięli udział polscy czołgiści w czołgach Leopard 2A4 i 2A5 z 10. Brygady Kawalerii Pancernej, a także ich niemieccy koledzy z 41. Brygady Grenadierów Pancernych "Vorpommern", którzy użyli m.in. bojowych wozów piechoty Marder.
PAP / Marcin Bielecki
2 Wspólne strzelanie bojowe odbyło się w ramach polsko-niemieckiej współpracy wojsk lądowych pod nazwą Cross Attachment. To flagowy projekt i wizytówka dwustronnej współpracy między Niemcami a Polską. Celem tego przedsięwzięcia jest wzajemne przyporządkowanie batalionu ogólnowojskowego pod dowództwem brygady państwa partnerskiego.
PAP / Marcin Bielecki
3 Wcześniej na poligonie odbyła się uroczystość zmiany i przejścia partnerstwa z 34. Brygady Kawalerii Pancernej na 10. Brygadę Kawalerii Pancernej.
PAP / Marcin Bielecki
4 Zaraz po trwającym około godziny strzelaniu bojowym Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Jarosław Mika powiedział dziennikarzom, że "inicjatywa (Cross Attachment-PAP) w dalszym ciągu będzie rozszerzana". "Ona będzie koncentrowała się na wzajemnej wymianie, na ćwiczeniu i na budowaniu jeszcze większej interoperacyjności. Nie jest to łatwe, ale to, co robi wojsko nigdy nie było łatwe i nie będzie łatwe" – dodał Mika.
PAP / Marcin Bielecki
5 Początki przedsięwzięcia Cross Attachment sięgają października 2014 r., kiedy podpisano w tej sprawie deklarację na szczeblu ministrów obrony obydwu państw, a we września 2015 r. pod porozumieniem o współpracy złożyli podpisy inspektorzy wojsk lądowych Polski i Niemiec.
PAP / Marcin Bielecki
6 Osiągnięcie Cross Attachment jest przewidziane w czterech fazach. W pierwszej stworzono warunki wzajemnej współpracy. W fazie ćwiczeń i szkolenia ma miejsce cykliczne podporządkowanie batalionów danej brygadzie partnerskiej.
PAP / Marcin Bielecki
7 W 2021 r. rozpocznie się faza integracji, w której wzajemne podporządkowanie będzie odwzorowane w trwałej strukturze brygad. W czwartej i ostatniej fazie przedsięwzięcia t.j. fazie działań, której ram czasowych dotychczas nie określono, bataliony mają wspólnie prowadzić operacje, o ile zostają podjęte odpowiednie decyzje polityczne.
PAP / Marcin Bielecki
8 Jagerbruck: Polsko-niemieckie strzelanie bojowe
PAP / Marcin Bielecki
Powiązane
Reklama
Reklama