10 zmian, które zajdą w procesie rekrutacji do 2025 roku
Niektóre ze zmian, jakie zdaniem Lou Adlera, autora bestsellerowych książek o rekrutacji, mogą zajść w procesie zatrudniania, brzmią jak science fiction. Inne z nich już zaczęły mieć miejsce.
Niektóre ze zmian, jakie zdaniem Lou Adlera, autora bestsellerowych książek o rekrutacji, mogą zajść w procesie zatrudniania, brzmią jak science fiction. Inne z nich już zaczęły mieć miejsce.
1 1. Wyszukiwanie talentów stanie się strategią biznesową, a nie tylko deklarowaną przez firmę misją. Z biegiem czasu szefowie firm zdadzą sobie sprawę, że zatrudnianie wyjątkowo zdolnych osób jest najważniejszym zadaniem rekruterów, w związku z czym zaczną ich rozliczać z tego zadania.
ShutterStock
2 2. Z ofert pracy znikną długie listy wymaganych kompetencji. Deklarowane umiejętności, wykształcenie i doświadczenie nie gwarantują, ze dany kandydat sprawdzi się na stanowisku. Dopiero udowodnienie, że pracownik jest kompetentny i zmotywowany do wykonywania konkretnych zadań w konkretnych okolicznościach pozwala stwierdzić, że ktoś ma właściwy poziom umiejętności, doświadczenia i wiedzy akademickiej.
ShutterStock
3 3. Ocena kandydatów w oparciu o przeszłe osiągnięcia stanie się w pełni efektywna. Zamiast oceniać kandydatów według słów-kluczy, dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji będzie można ocenić, jak zachowywał się kandydat w określonych sytuacjach i czy pasują one do zadań, które miałby wykonywać w nowej firmie.
ShutterStock
4 4. Firmy uświadomią sobie, że najlepsi kandydaci nie są zainteresowani zmianą pracy, która nie przyniesie im wyraźnej korzyści. Wydaje się oczywiste, że jeżeli firma chce zatrudnić świetnego pracownika, musi zaoferować świetne możliwości rozwoju kariery. Tradycyjne ogłoszenia o pracę znikną, a listę wymagań wobec kandydata zastąpią reklamy rekrutacyjne, podkreślające, co przyszły pracownik będzie mógł zyskać decydując się na współpracę.
ShutterStock
5 5. Rekruterzy będą w sposób zautomatyzowany identyfikowali pracowników innych firm, których z dużym prawdopodobieństwem mogą zwerbować do swojej organizacji. Osoby, które zastanawiają się nad zmianą pracy, wysyłają sporo świadczących o tym sygnałów – kupują poradniki, uzupełniają profile w serwisach społecznościowych, wyszukują w internecie oferty pracy i uczestniczą w większej ilości imprez branżowych. Wyłowienie takich osób będzie łatwiejsze i podesłanie im właściwej oferty pracy w odpowiednim czasie zwiększy szansę na znalezienie prawdziwego talentu.
ShutterStock
6 6. Ludzie staną się inwestycją, którą należy pielęgnować, a nie kosztem, który trzeba kontrolować. Między innym dzięki internetowi dostępnych będzie więcej informacji na temat kompetencji, zainteresowań i działań pracowników. Wraz z powstawaniem nowych miejsc pracy firmy będą mogły błyskawicznie wyłowić osoby odpowiednie na dane stanowisko. To z kolei pozwoli lepiej wykorzystać kapitał ludzki organizacji.
ShutterStock
7 Zatrudnianie stanie się powszechnie przyjętym procesem biznesowym. Jeżeli popyt na wybitnych pracowników będzie większy od podaży, nie można stosować procesu odsiania najgorszych – trzeba raczej zachęcić najlepszych.
ShutterStock
8 Zwiększy się znaczenie rekrutacji wewnętrznej, a także opartej na sieci bliskich kontaktów obecnych pracowników
ShutterStock
9 Kandydaci będą podejmować bardziej surowe i zrównoważone decyzje dotyczące kariery. Przed podjęciem decyzji rozpatrzą wszystkie długo i krótkoterminowe skutki zatrudnienia, a także świadomie dążyć będą do maksymalizacji własnego rozwoju i satysfakcji.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję