8 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o polskich rezerwach złota
NBP przetrzymuje w Banku Anglii ok. 98 ton złota, które jest częścią aktywów rezerwowych. Jak trafiło ono do Anglii, dlaczego nie ma go w kraju i czy będziemy zwiększać jego zasoby? Oto najważniejsze fakty o polskich rezerwach tego drogocennego metalu.
NBP przetrzymuje w Banku Anglii ok. 98 ton złota, które jest częścią aktywów rezerwowych. Jak trafiło ono do Anglii, dlaczego nie ma go w kraju i czy będziemy zwiększać jego zasoby? Oto najważniejsze fakty o polskich rezerwach tego drogocennego metalu.
1 Wielkość naszych „złotych” rezerw nie oszałamia na tle największych światowych gospodarek. Najwięcej złota mają Amerykanie: ponad 8,1 tys. ton. W Europie dominują Niemcy, którzy mają prawie 3,4 tys. ton.
Forsal.pl
2 Polskie złoto pierwszy raz trafiło do Anglii w czasie II wojny światowej. Po ataku Niemców na Polskę Bank Polski postanowił ewakuować swoje rezerwy złota. Najpierw przez Rumunię i Turcję wywieziono je do Francji. Gdy Francja została zaatakowana, polskie złoto przerzucono jednym z francuskich okrętów wojennych na Czarny Ląd. W Afryce utkwiło ono na kilka kolejnych lat. Rok przed końcem wojny wywieziono je do Kanady i USA, część trafiła właśnie do Londynu.
Bloomberg
3 Obecna wielkość złotych rezerw to w dużym stopniu zasługa wzmożonych zakupów kruszcu, jakie prowadził przez NBP w drugiej połowie lat 90. Bank centralny pod rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz kupił około 77 ton.
Bloomberg
4 Kupione złoto nigdy nie przyjechało do Polski. Bo tak jest wygodniej: europejskie centrum obrotu kruszcem to właśnie Londyn. W razie awaryjnej sytuacji – gdyby złoto trzeba było sprzedać – w Londynie można zrobić to bardzo szybko. Poza tym to stosunkowo bezpieczne miejsce: wyspy brytyjskie ostatnio zostały podbite w 1066 roku, gdy najechali na nie Normanowie.
Bloomberg / Matthew Lloyd
5 Polska przetrzymuje w Bank of England złoto w jednakowych 12,5-kilogramowych sztabach. Pracownicy NBP skontrolowali stan polskiego złota ostatnio w sierpniu 2013 roku. Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie, sprawdzono oznaczenia 157 sztab, zważono i podano badaniu USG 18 z nich – nie stwierdzono nieprawidłowości. Zobacz również, które państwa na świecie mają największe rezerwy walutowe (INTERAKTYWNY WYKRES)
Bloomberg
6 Polski bank centralny płaci Anglikom za przechowywanie złotych sztab. W ubiegłym roku kosztowało to 0,5 mln zł. Z drugiej strony od 2010 do 2013 roku złoto rezerwowe nie przynosiło nam żadnych dochodów, bo NBP nie zdecydował się na założenie tzw. złotych lokat w instytucjach finansowych. Na lokatach, które miał w 2009 roku (w sumie dwóch, na około 10 ton) zyskał prawie 3 mln zł. W tym roku NBP wrócił do praktyki zakładania lokat i ponownie zarabia na rezerwowym złocie.
Forsal.pl
7 NIK podaje, że zarząd NBP zajmował się sprawą przechowywania naszego złota. Ale nie ma na razie żadnych planów ściągnięcia kruszcu do Polski.
Bloomberg / Piotr Malecki
8 Jeśli zainteresowały Cię informacje o polskich rezerwach złota zobacz również galerię najbogatszych państw świata.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama
Reklama