Przegląd uzbrojenia Bundeswehry. Zobacz, czym dysponuje niemiecka armia [GALERIA]
Bundeswehra - armia której transportery nie jeżdżą, samoloty i śmigłowce nie latają, a okręty nie pływają. Zobacz, jaką siłą bojową dysponuje aktualnie niemiecka armia, uważana do niedawana za największą i najlepiej uzbrojoną w Europie Zachodniej.
Bundeswehra - armia której transportery nie jeżdżą, samoloty i śmigłowce nie latają, a okręty nie pływają. Zobacz, jaką siła bojową dysponuje aktualnie niemiecka armia, uważana do niedawana za największą i najlepiej uzbrojoną w Europie Zachodniej.
1 Na stanie Bundeswehry jest aktualnie 31. dwumiejscowych, wąskokadłubowych śmigłowców szturmowych Tiger produkowanych przez europejskie konsorcjum Eurocopter. Jednak ponad 67 proc. z nich nie nadaje się do użytku. Gotowych do akcji jest tylko 10 maszyn.
Wikimedia Commons
2 NH Industries NH90 – dwusilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy produkowany przez europejskie przedsiębiorstwo NHIndustries, założone przez firmy: Agusta, Eurocopter oraz Fokker. Śmigłowiec produkowany jest w dwóch wersjach – transportowej TTH (Tactical Transport Helicopter) oraz morskiej NFH (NATO Frigate Helicopter). Bundeswehra ma ich obecnie 33, jednak zaledwie 8 jest gotowych do walki.
Wikimedia Commons
3 Westland Sea King to brytyjska wersja amerykańskiego śmigłowca Sikorsky SH-3 Sea King. Westland Sea King produkowany jest od 1969 roku przez firmę Westland Helicopters. W niemieckiej armii służy aktualnie 21 maszyn tego typu, jednak 85 proc. z nich nie nadaje się do użytku. W razie alarmu tylko trzy maszyny mogą wzbić się w powietrze.
Wikimedia Commons / MCSN Brandon Myrick
4
Wielozadaniowe wojskowe śmigłowce Westland Lynx to kolejne maszyny w służbie Bundeswehry, które w większości stoją na lotniskach i w hangarach remontowych. Z 22 helikopterów Sea Lynx tylko 4 są w pełni sprawne.
Wikimedia Commons
5 Sikorsky CH-53 Sea Stallion to amerykański ciężki śmigłowiec transportowy, nazywany także latającym dźwigiem. Dzięki rampie załadunkowej, na pokładzie CH-53 można umieścić np. samochód terenowy. Używany jest głównie do akcji ratunkowych i desantowych. Jednak CH-53 będące w służbie Bundeswehry nie przeniosą zbyt wiele ładunku. Z łącznej liczby 83 maszyn sprawne lub w remoncie jest 43. Jednak gotowych do natychmiastowego lotu jest zaledwie 16.
Wikimedia Commons / PH2 AW Richard J. Brunson
6 Teoretycznie Luftwaffe dysponuje 109. dwusilnikowymi myśliwcami wielozadaniowymi Eurofighter Typhoon, z czego 74. to maszyny uważane za sprawne lub remontowane. Ale w razie potrzeby, do walki w obronie niemieckiego nieba, ruszyłoby tylko 42 maszyny.
Wikimedia Commons
7 Na stanie Luftwaffe są także dwusilnikowe myśliwce o zmiennej geometrii skrzydeł Panavia Tornado, produkowane przy współpracy Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. W przypadku tych samolotów sytuacja jest niewiele lepsza, bo ponad 57 proc. maszyn jest uziemione. Z łącznej liczby 89 samolotów Tornado będących na wyposażeniu Luftwaffe do walki gotowych jest tylko 38.
Wikimedia Commons / SRA Greg L. Davis
8
Na morzu sytuacja też jest nie najlepsza. W służbie niemieckiej jest obecnie pięć korwet typu 130, z czego tylko dwie pozostają w pełnej gotowości bojowej.
Na zdjęciu Korweta typ 130 - F261 Magdeburg
Wikimedia Commons
9 Najliczniejszą klasą w niemieckiej flocie są fregaty rakietowe. Są to okręty średniej wielkości uzbrojone w wyrzutnie rakietowe. W niemieckich portach zacumowanych jest 11 fregat, ale w pełnej sprawności bojowej jest tylko 7.
Wikimedia Commons / PH3 Joshua Kinter
10 Marder to produkowany przez koncern Rheinmetall niemiecki gąsienicowy bojowy wóz piechoty. W armii niemieckiej pojazdy opancerzone Marder są podstawowym uzbrojeniem piechoty zmechanizowanej, ale 1/3 z nich nie działa. Z łącznej liczby 406 transporterów Marder tylko 280 gotowe jest do walki.
Wikimedia Commons
11
Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w transporterach kołowych. Bundeswehra ma na wyposażeniu 180 transporterów opancerzonych Boxer, z czego 60 proc. stoi na kołkach. Faktyczna liczba Boxerów jaką dysponuje niemiecka piechota to 70.
Boxer – transporter opancerzony produkcji niemiecko-holenderskiej, produkowany przez konsorcjum ARTEC GmbH, w skład którego weszły spółki Krauss-Maffei Wegmann oraz Rheinmetall.
Wikimedia Commons
12
Jaka jest sprawność bojowa Bundeswehry już wiemy. 60 proc. samolotów stoi w hangarach, a w innych rodzajach wojski też nie jest dobrze. A jak wygląda sytuacja po drugiej stronie barykady. Choć rosyjska armia uchodzi dziś za przestarzałą, to wciąż pozostaje jedną z najpotężniejszych armii świata. Zobacz, czym dysponuje rosyjskie wojsko.
Fot. Degtyaryov Andrey / Shutterstock.com
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję