Lekarstwo na HIV, humanoidalne roboty i lot na Marsa. Oto naukowe prognozy na rok 2015
Serwis „Business Insider” przygotował zestawienie wydarzeń, które w 2015 roku mogą zmienić świat nauki oraz nowych technologii. Prezentujemy najważniejsze z nich.
Serwis „Business Insider” przygotował zestawienie wydarzeń, które w 2015 roku mogą zmienić świat nauki oraz nowych technologii. Prezentujemy najważniejsze z nich.
1 W 2015 roku do sprzedaży trafić ma pierwsza wersja robota C-3PO wyprodukowanego przez francuską firmę Aldebaran Robotics. „Pepper” - bo tak nazwany został sympatyczny towarzysz – mówi biegle po japońsku, angielsku, hiszpańsku oraz francusku. Będzie uczyć się naszych zachowań, jak również odczytywać mimikę twarzy oraz gesty. Twórcy pracują nad kolejnymi funkcjami robota. Niewykluczone więc, że w przyszłości Pepper ugotuje nam obiad i pościeli łóżko.
Media
2 W marcu, po dwóch latach przerwy, ponownie uruchomiony zostanie Wielki Zderzacz Hadronów. Tym razem urządzenie będzie zderzać cząsteczki z dwukrotnie większą siłą niż dotychczas. Nikt do końca nie wie czego nauczymy się z tego eksperymentu, ale istnieje kilka ciekawych hipotez. Niektórzy naukowcy sugerują, że obecność lub absencja określonych cząsteczek może udowodnić lub też obalić teorię supersymetrii, która głosi istnienie lustrzanego wszechświata zbudowanego z niewidzialnych cząsteczek.
Bloomberg / ADRIAN MOSER
3 14 lipca sonda „New Horizons”, po pokonaniu 5 miliardów kilometrów, zbliży się do słynnej karłowatej planety i wykona dokładne zdjęcia powierzchni Plutona oraz jego największego księżyca Charona, a następnie uda się w kierunku Pasa Kuipera. Warto przypomnieć, że gdy 19 stycznia 2006 roku amerykańska sonda kosmiczna startowała z Cape Canaveral Air Force Station, Pluton wciąż posiadał status „pełnoprawnej” planety.
Wikimedia Commons
4 To, że światowe media nie piszą już tak często o epidemii wirusa ebola, nie oznacza wcale, że problem zniknął. Takie kraje jak Gwinea, Liberia czy też Sierra Leone wciąż zmagają się ze śmiercionośnym wirusem. Na szczęście jesteśmy również coraz bliżej rozpoczęcia masowej produkcji szczepionek przeciwko eboli, co daje nadzieję, że w 2015 roku kraje Afryki Zachodniej powstrzymają dalsze rozprzestrzenianie się choroby.
ShutterStock
5 W ostatnich latach drony zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Niestety wciąż brakuje jasnych regulacji prawnych dotyczących tych urządzeń. Stwarza to spore niebezpieczeństwo dla samolotów oraz innych statków powietrznych, a jednocześnie uniemożliwia takim firmom jak Amazon wykorzystywanie dronów przy świadczeniu usług kurierskich. W przypadku Stanów Zjednoczonych problem ten ma zostać rozwiązany jeszcze w tym roku. Kongres USA zobowiązał Federalną Administrację Lotnictwa, aby do września opracowała ona rozwiązania dotyczące włączenia samolotów bezzałogowych do amerykańskiej przestrzeni powietrznej.
ShutterStock
6 AIDS jest wciąż jedną z najbardziej zabójczych chorób zakaźnych na świecie. Kroki podjęte w ostatnich latach przez lekarzy i naukowców sugerują jednak, że zbliżamy się do punktu zwrotnego w walce z wirusem HIV. Jeszcze w tym roku do Afryki trafić mają mobilne laboratoria diagnostyczne wielkości plecaka, a takie leki jak Truvada mają uchronić ludzi przed zarażeniem wirusem. Choć przez lata naukowcy bezskutecznie poszukiwali sposobu na stworzenie szczepionki przeciwko HIV, to jednak ostatnie odkrycia dotyczące struktury niektórych białek tego wirusa, mogą zbliżyć nas do ostatecznego rozwiązania tego problemu.
ShutterStock
7 Choć wciąż jest to mało prawdopodobne, to istnieje cień szansy, że w 2015 roku odkryjemy pierwsze ślady pozaziemskiego życia na Marsie. Wszystko dzięki łazikowi Curosity, który pod koniec 2014 roku odkrył na tej planecie metan – gaz, który na Ziemii prawie wyłącznie pochodzi od organizmów żywych. Oczywiście nie jest to wystarczający dowód na to, że życie na Marsie rzeczywiście istnieje, ale nie ma wątpliwości, że dalsze badanie powierzchni tej planety może dostarczyć nam wiele fascynujących odkryć.
Wikimedia Commons