10 krajów, które "siedzą" na największych złożach ropy
Porozumienie nuklearne podpisane w lipcu przez Iran i światowe mocarstwa oznacza powrót Teheranu na rynek ropy naftowej. Ta wiadomość z pewnością nie ucieszy Arabii Saudyjskiej, Wenezueli czy też innych krajów uzależnionych od eksportu tego surowca. Kto straci na westernizacji Teheranu? Oto zestawienie państw dysponujących największymi złożami ropy.
Porozumienie nuklearne podpisane w lipcu przez Iran i światowe mocarstwa oznacza powrót Teheranu na rynek ropy naftowej. Ta wiadomość z pewnością nie ucieszy Arabii Saudyjskiej, Wenezueli czy też innych krajów uzależnionych od eksportu tego surowca. Kto straci na westernizacji Teheranu? Oto zestawienie państw dysponujących największymi złożami ropy.
1 Ropa naftowa jest najważniejszym źródłem dochodów Nigerii już od lat ’70 XX. wieku. W ostatnich latach nigeryjski rząd zmaga się jednak z gospodarczymi problemami spowodowanymi spadkiem cen surowca na światowych rynkach. Sytuacji tej raczej nie poprawi dodatkowa konkurencja ze strony Iranu. Gabinet prezydenta Muhammadu Buhari musi przygotować się na niezwykle trudne czasy.
ShutterStock
2 Gospodarka Libii jest niemal całkowicie zależna od eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego. Napięta sytuacja polityczna, przerwy w dostawach energii elektryczne oraz ataki na instalacje wydobywcze i przesyłowe sprawiły jednak, że produkcja ropy w Libii w ostatnich miesiącach spadła poniżej 400 tys. baryłek dziennie. Zamknięto m.in. dwa duże eksportowe porty naftowe – Es Sider oraz Raf Lanuf, które były celem ataków rywalizujących ze sobą bojówek.
ShutterStock
3 W wymiarze geopolitycznym nuklearne porozumienie z Iranem może być dla Kremla bardzo dobrą wiadomością. Z drugiej strony, Moskwa z pewnością nie ucieszy się z powrotu Teheranu na rynek ropy naftowej. Niskie ceny tego surowca już od wielu miesięcy drenują rosyjską gospodarkę. Teraz sytuacja może stać się jeszcze trudniejsza. „Iran będzie bezpośrednim konkurentem Rosji w Europie” – podkreśla Ed Morse, analityk Citigroup w rozmowie z agencją Bloomberg.
ShutterStock
4 ZEA to kolejny kraj niemal całkowicie uzależniony od eksportu ropy naftowej. Gigantyczne złoża surowca odkryto tam 30 lat temu. W krótkim czasie uczyniły one ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich jedno z najbogatszych państw na świecie. Po wyraźnym spadku cen ropy naftowej w 2014 roku, kraj ten jeszcze bardziej zwiększył poziom wydobycia surowca.
ShutterStock
5 Irańska gospodarka jest niemal całkowicie zależna od ropy naftowej. Spadki cen surowca na globalnych rynkach sprawiły, że dochody budżetowe tego kraju skurczyły się w 2014 roku aż o 30 procent. W odpowiedzi na ten kryzys Bagdad zwiększył poziom wydobycia ropy do rekordowego poziomu. Teraz Irak będzie musiał poradzić sobie dodatkowo z konkurencją ze strony irańskiego sąsiada.
Forsal.pl
6 Powrót irańskiej ropy naftowej na światowy rynek może doprowadzić nie tylko do obniżenia cen surowca, ale i do pogłębienia geopolitycznych napięć pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską, Kuwejtem i Irakiem. Choć według oficjalnych danych naftowe rezerwy Teheranu wynoszą obecnie ponad 157 mld baryłek, to niektóre źródła wskazują, że Iran może dodatkowo ukrywać ponad 50 mln baryłek ropy na olbrzymich 280-metrowych statkach zakotwiczonych w Zatoce Perskiej. Według izraelskiego wywiadu zapasy te mogłyby posłużyć do spekulacji na rynku ropy naftowej.
ShutterStock
7 Kanada eksportuje większość ropy do Stanów Zjednoczonych i Europy. Co ciekawe, jest największym zagranicznym dostawcą surowca do USA. Ostatnie raporty wskazują jednak, że ropa pochodząca z kanadyjskich piasków jest bardziej zanieczyszczona od tej, którą wydobywają bliskowschodnie potęgi. Oznacza to, że „jeśli Kanada zwiększy eksport piasków roponośnych do USA, emisja gazów cieplarnianych przez amerykańskich kierowców wzrośnie, nawet gdyby konsumpcja benzyny pozostała na niezmienionym poziomie” – czytamy w raporcie serwisu OilPrice.com
ShutterStock
8 Arabia Saudyjska od wielu lat „rozdaje karty” w OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową). To właśnie Rijad najbardziej sprzeciwiał się obniżeniu globalnego poziomu wydobycia ropy naftowej, co w konsekwencji miało doprowadzić do zahamowania spadków ceny tego surowca. Powrót Iranu do naftowego stołu sprawia jednak, że Arabia Saudyjska może stracić swoją kluczową pozycję w OPEC. Teheran zapowiedział już, że planuje podwojenie eksportu ropy naftowej i naciska na innych członków tej organizacji, aby odnowić system kwotowy w kartelu.
ShutterStock
9 Nie ma na świecie drugiego kraju, który w tak znacznym stopniu byłby uzależniony od wydobycia ropy naftowej. To właśnie „czarne złoto” odpowiada za 96 procent eksportowych dochodów Wenezueli, 40 proc. jej budżetowych przychodów oraz 11 proc. PKB – wynika z danych CIA. Gwałtowny spadek cen surowca na światowych rynkach pod koniec 2014 roku, w połączeniu z recesją, niemal całkowicie zmiażdżył gospodarkę tego południowoamerykańskiego kraju. Teraz Wenezueli pozostaje tylko liczyć na to, że OPEC się zreflektuje i podejmie działania mające na celu ustabilizowanie cen ropy naftowej.
ShutterStock
10 Jeśli zainteresowała Cię ta galeria, zobacz także: ranking 10 najbogatszych ludzi wszech czasów
Inne