CETA: Wszystko, co musisz wiedzieć o handlu między Europą i Kanadą
UE i Kanada podpisały umowę o wolnym handlu (CETA). Teraz porozumienie muszą ratyfikować poszczególne kraje członkowskie Wspólnoty, ale to może potrwać nawet kilka lat. Jednak część umowy, ta dotycząca wolnego handlu, wchodzi w życie już teraz. Zobacz, jak UE dotychczas handlowała z Kanadą.
UE i Kanada podpisały umowę o wolnym handlu (CETA). Teraz porozumienie muszą ratyfikować poszczególne kraje członkowskie Wspólnoty, ale to może potrwać nawet kilka lat. Jednak część umowy, ta dotycząca wolnego handlu, wchodzi już teraz w życie. Zobacz, jak UE dotychczas handlowała z Kanadą.
1 Umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i Kanadą to szansa większego wykorzystania potencjału eksportowego wielu europejskich firm. CETA znosi bariery handlowe broniące dostępu do rynków partnerów gospodarczych po obu stronach oceanu. Dotychczas, pomimo istniejących barier, handel z Kanadą wyglądał bardzo obiecująco. Od 2005 r. UE jako całość sukcesywnie zwiększała obroty handlowe z Krajem Klonowego Liścia, notując nadwyżkę eksportu. Jak wyniki z danych Eurostatu, w ostatnim dziesięcioleciu wartość eksportu unijnych towarów do Kanady wzrosła o 51 proc., a importu o blisko 60 proc. W 2015 r. cała UE wyeksportowała za ocean towary za 35,2 mld euro, podczas gdy z Kanady sprowadziła towary warte 28,3 mld euro, notując dodatni bilans wymiany handlowej na poziomie 6,9 mld euro.
Forsal.pl
2 W ciągu ostatnich dziesięciu lat udział handlu z Kanadą w całym obrocie towarowym UE był stabilny. W przyszłości, po zniesieniu na mocy umowy CETA większości ceł we wzajemnym handlu oraz barier pozataryfowych i liberalizacji handlu usługami, udział wymiany handlowej UE z Kanadą z pewnością się zwiększy. Tymczasem w latach 2005-2015 eksport UE do Kanady oscylował w okolicy 2 proc. całego eksportu UE poza wspólny rynek. Natomiast import kanadyjskich towarów to około 1,6 proc. wszystkich towarów przywiezionych z całego świata do UE.
Forsal.pl
3
W 2015 r. z 35,2 mld euro eksportu UE do Kanady na podstawowe towary przypadło 5,1 mld euro (16,2 proc.). Wśród nich znajdują się wzbudzające najwięcej obaw artykuły spożywcze. Umowa CETA nie zmienia unijnych regulacji dotyczących bezpieczeństwa żywności. Dlatego nie powinno być obaw że do Europy będzie sprowadzana żywności genetycznie modyfikowana czy produkowana z wykorzystywaniem hormonów. Większe obawy polskich producentów żywności wzbudza rosnąca konkurencja na rynku UE, gdzie polscy rolnicy eksportują najwięcej swoich wyrobów.
W 2015 r. UE wyeksportowała towary z kategorii jedzenie i picie, warte 2,9 mld euro, czyli 8,3 proc. całego eksportu. W tym samym czasie import kanadyjskiej żywności to nieco ponad 2 mld euro, co stanowiło 7,2 proc. łącznego importu towarów z Kanady.
Forsal.pl
4 Umowa CETA wprowadza także regulacje sprzyjające wzajemnej wymianie handlowej usług. Liberalizacja handlu usługami otwiera duże możliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw europejskich, w tym także z Polski, na dotarcie ze swoimi usługami na rynek kanadyjski. Tymczasem od 2010 r. do 2015 r. wymiana usług pomiędzy UE a Kanadą wzrosła o 7,4 proc. po stronie eksportu i o 21 proc. po stopnie importu. W 2015 r. eksport usług z UE do Kanady był na poziomie 15,9 mld euro, przy imporcie o wartości 12,1 mld euro, co daje dodatni bilans w wysokości 3,8 mld euro.
Forsal.pl
5 W 2010 r. udział eksportu usług z UE do Kanady stanowił 2,6 proc. łącznej wartości eksportu usług. Pięć lat później eksport usług zmniejszył się do 2 proc. całości. Po stronie importu wymiana usług z Kanadą także miała mniejszy udział w całości. W 2010 r. usługi kanadyjskich firm na rynku unijnym stanowiły 2,2 proc. wszystkich usług importowanych spoza UE. W 2015 r. udział ten zmniejszył się do 1,8 proc. całości importowanych usług.
Forsal.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję