Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

CETA: Wszystko, co musisz wiedzieć o handlu między Europą i Kanadą

16 listopada 2016, 06:45
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Z państw członkowskich najbardziej ożywiony handel z Kanadą prowadzą Niemcy i Wielka Brytania, z tą małą różnicą, że Niemcy mają dodatni bilans handlowy, natomiast Brytyjczycy są na minusie. W 2015 roku eksport z Niemiec do Kanady był na poziomie nieco ponad 10 mld euro, podczas gdy import to niecałe 3,2 mld euro. Bilans, to nadwyżka eksportu na poziomie 6,9 mld euro. Jest to najlepszy wynik wśród wszystkich państw UE. Natomiast Brytyjczycy wyeksportowali do Kanady towary o wartości 6,7 mld euro, przy imporcie dochodzącym do 12 mld euro, co oznacza ujemny bilans handlowy na poziomie 6,7 mld euro. Wśród państw Wspólnoty Polska jest na ósmym miejscu pod względem wielkości eksportu i czternastym importerem z czwartym najlepszym bilansem handlowym z Kanadą. W 2015 r. Polska wyeksportowała do Kanady towary warte 1,12 mld euro, podczas gdy import z tego kraju zamknął się kwotą 216 mln euro. Bilans handlowy Polski był na dużym plusie - wyniósł 902 mln euro.
Z państw członkowskich najbardziej ożywiony handel z Kanadą prowadzą Niemcy i Wielka Brytania, z tą małą różnicą, że Niemcy mają dodatni bilans handlowy, natomiast Brytyjczycy są na minusie. W 2015 roku eksport z Niemiec do Kanady był na poziomie nieco ponad 10 mld euro, podczas gdy import to niecałe 3,2 mld euro. Bilans, to nadwyżka eksportu na poziomie 6,9 mld euro. Jest to najlepszy wynik wśród wszystkich państw UE. Natomiast Brytyjczycy wyeksportowali do Kanady towary o wartości 6,7 mld euro, przy imporcie dochodzącym do 12 mld euro, co oznacza ujemny bilans handlowy na poziomie 6,7 mld euro. Wśród państw Wspólnoty Polska jest na ósmym miejscu pod względem wielkości eksportu i czternastym importerem z czwartym najlepszym bilansem handlowym z Kanadą. W 2015 r. Polska wyeksportowała do Kanady towary warte 1,12 mld euro, podczas gdy import z tego kraju zamknął się kwotą 216 mln euro. Bilans handlowy Polski był na dużym plusie - wyniósł 902 mln euro. / Forsal.pl
UE i Kanada podpisały umowę o wolnym handlu (CETA). Teraz porozumienie muszą ratyfikować poszczególne kraje członkowskie Wspólnoty, ale to może potrwać nawet kilka lat. Jednak część umowy, ta dotycząca wolnego handlu, wchodzi w życie już teraz. Zobacz, jak UE dotychczas handlowała z Kanadą.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(5)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Emigrant UK
  2016-11-16 09:13:17
  Spokojnie. Na calym swiecie wielkie korpo (przez niejakiego Pana Szumlewicza nazywane normalnymi firmami...) "dymaja" cale panstwa miedzy innymi: koncerny tytoniowe, czy znana z bioinzynierii firma "na M". Ale na szcescie nasi rzadzacy zapoznali sie doglebnie ze wszystkimi kruczkami i "hakami" w umowie majacej z zalacznikami ponad 2000 stron, napisanej trudnym prawniczym jezykiem (podobno miejscami zle przetlumaczona na Polski...). I uchronia nas przed korporacjami. Jakos w przypadku PZU i firmy Eureko sie nie udalo i na mocy "UGODY" zaplacilismy 8,5 MILIARDA ZL !!!!!! Wiec dla czego mialoby byc inaczej w przyadku Kanadyskich korporacji... GMO juz pomijam.
  1
 • George
  2016-11-16 13:58:28
  Łamię sobie głowę nad jednym - umowa CETA liczy ponoć ponad 1000 stron. To jak ona może się nazywać umową o wolnym handlu? Raczej obrót handlowy pomiędzy UE a Kanadą będzie niezwykle drobiazgowo uregulowany. Gdyby miał to być wolny handel to umowa powinna zawierać raptem jedno zdanie: wolno handlować. I na tym koniec. A tu ponad 1000 stron.
  0
 • mroje
  2016-11-16 17:29:38
  Ciekawe ile to mała 35 mln Kanada może kupić od 450 mln Europejczyków!? I ile może sprzedać?
  0
 • JJ
  2016-11-17 01:12:01
  Polacy powinni teraz zbierac podpisy pod petycja o ogolnonarodowe referendum w sprawie zgody na CETA - tak jak sie dzieje np. w Holandii. Inaczej skonczymy pod butem korporacji, karmieni na sile rakotworczym GMO.
  0
 • Krzysiek
  2016-11-20 09:55:16
  mroje to nie Kanada nam zagraża tylko usa, które przez kanadę będzie eksportować swoje produkty do europy tak jak nafta zdestabilizowała gospodarkę usa, tak ta umowa może zdestabilizować gospodarkę europy
  0
Reklama

Zobacz więcej