Ministerstwo Finansów przypomniało w piątkowym komunikacie, że 30 kwietnia 2021 r. kończy się okres zwolnienia z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, dla których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do 31 grudnia 2020 r.

Jak zaznaczył, cytowany w informacji, wiceminister finansów Jan Sarnowski, rozmowy z rynkiem na temat banderolowania nowych wyrobów akcyzowych toczyły się od wielu miesięcy.

"Zakończenie tego procesu to ważny krok w kierunku lepszej ochrony legalnego biznesu - wytwórców liquidów do e-papierosów i produktów nowatorskich - przed nieuczciwą konkurencją" - uważa Sarnowski. Według niego skorzystają również konsumenci, którym łatwiej będzie zidentyfikować wyroby pochodzące z legalnych źródeł.

"Banderole dają im pewność, że kupowany produkt nie jest szarostrefową podróbką o nieznanym składzie" – dodał wiceminister.

Informacje na temat procedury otrzymania legalizacyjnych znaków akcyzy dostępne są na stronie internetowej: www.banderolaakcyzowa.pl. Natomiast szczegółowych informacji w zakresie kwot do wpłaty, dokumentów itp. udzielają telefonicznie pracownicy właściwych urzędów skarbowych - podało MF.