Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2021 r. wyniosło 5 637,34 zł, co oznacza wzrost o 10,1 proc. rdr - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,7 proc.

„Maj był pierwszym miesiącem znaczącego odmrożenia gospodarki po pandemii. Dzisiejsze dane z rynku pracy jako pierwsze pokazały dużą siłę odbicia gospodarczego w reakcji na luzowanie restrykcji” – napisano w piątkowym komentarzu ING Banku Śląskiego do danych GUS o zatrudnieniu i płacach.

Ekonomiści ING BSK zwrócili uwagę, że majowy wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 0,3 proc. w stosunku do kwietnia.

Reklama

„Tymczasem typowa dynamika miesięczna tej zmiennej nie przekracza 0,1 pp. Nowe etaty pojawiły się, naszym zdaniem, głównie w galeriach handlowych. Branża gastronomiczna również zatrudniała, ale większość firm z nią związanych zatrudnia mniej niż 10 pracowników i nie jest zaliczana przez GUS w poczet sektora przedsiębiorstw” – napisano w komentarzu.

Wysoki wzrost płac w maju to – zdaniem ekonomistów ING BSK – w dużym stopniu efekt niskiej bazy sprzed roku.

„Rok temu w maju przedsiębiorstwa zmniejszały wymiar czasu pracy i wynagrodzenia swoich pracowników. Od lipca spodziewamy się spowolnienia wzrostu płac do ok. 7 proc. r/r – czyli raczej umiarkowanego poziomu biorąc pod uwagę blisko 5-procentową inflację” – ocenili analitycy banku.

Ich zdaniem, dane z rynku pracy potwierdzają, że w tym roku można spodziewać się wysokiego wzrostu gospodarczego.

„Mocny wzrost zatrudnienia w maju jest dobrym prognostykiem dla wzrostu gospodarczego w pozostałej części roku. Spodziewamy się, że w całym 2021 wzrost PKB sięgnie 5,4 proc. r/r” – napisano w komentarzu.