Sejm przyjął ustawę budżetową na 2022 r. W trakcie głosowań zostały odrzucone wnioski o odrzucenie ustawy. Odrzucone zostały wszystkie wnioski mniejszości, zgłoszone do projektu, a także wnioski, zgłoszone podczas drugiego czytania projektu, które nie uzyskały poparcia Komisji Finansów Publicznych.

Poparcie Sejmu uzyskało 14 poprawek, które zostało zgłoszonych w II czytaniu. Najważniejsza z nich zwiększa dochody budżetu o 10,5 mld zł i zmniejsza deficyt o nieco ponad 1 mld zł. W rezultacie dochody budżetu państwa w 2022 r. wyniosą 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, a deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł.

Kościński: Budżet zaplanowany tak, by był kolejnym impulsem do rozwoju polskiej gospodarki

Budżet na 2022 r. zaplanowaliśmy tak, by był kolejnym impulsem do rozwoju polskiej gospodarki, przewidywany deficyt pozwoli zabezpieczyć środki na jej wzmocnienie - zapewnił minister finansów Tadeusz Kościński w komentarzu przekazanym w piątek PAP.

Reklama

Sejm uchwalił w piątek ustawę budżetową na 2022 r. Po uwzględnieniu przegłosowanych poprawek PiS ustawa przewiduje, że dochody budżetu państwa wyniosą 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, a deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł.

"Budżet zaplanowaliśmy tak, aby był kolejnym impulsem do rozwoju polskiej gospodarki. Chcemy kontynuować naszą politykę, włączając w nią nowe rozwiązania, jak te zaproponowane w Polskim Ładzie. To m.in. historyczna obniżka podatków czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który jeszcze bardziej wzmocni polskie rodziny. Przewidywany deficyt pozwoli zabezpieczyć środki na wzmocnienie rozwoju polskiej gospodarki. Mamy środki zarówno na realizację zadań inwestycyjnych, jaki i na kluczowe programy społeczne" – zaznaczył minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w informacji przekazanej PAP.

"Według naszych prognoz PKB w 2022 r. wyniesie 4,6 proc. Budżet na 2022 r. zakłada wzrost dochodów, dzięki którym będziemy mogli podejmować działania proinwestycyjne i kontynuować dotychczasowe programy rządowe" – wskazał wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Za budżetem posłowie PiS, Kukiz'15 i dwóch niezrzeszonych; opozycja - przeciwko

Za przyjęciem ustawy budżetowej na 2022 r. opowiedzieli się w piątek posłowie PiS, Kukiz'15 oraz dwóch posłów niezrzeszonych: Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza. Przeciwko budżetowi zagłosowali posłowie: KO, Lewicy, KP, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia, PS i PPS.

Sejm przyjął w piątek ustawę budżetową na 2022 r. Dochody budżetu państwa w 2022 r. wyniosą 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, a deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł.

Za przyjęciem budżetu zagłosowało 230 posłów; przeciw było 222 posłów; nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału 8 posłów.

Budżet poparło 225 posłów Prawa i Sprawiedliwości, 3 posłów Kukiz'15 oraz 2 posłów niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza).

Przeciwko głosowało: 224 posłów Koalicji Obywatelskiej, 44 posłów Lewicy, 24 posłów Koalicji Polskiej, 10 posłów Konfederacji, 8 posłów Polski 2050, 4 posłów Porozumienia, 4 posłów koła Polskie Sprawy, 3 posłów koła Polskiej Partii Socjalistycznej oraz 1 poseł niezrzeszony, Ryszard Galla.

W głosowaniu nie wzięło udziału: 3 posłów PiS, 2 posłów KO oraz po jednym pośle z kół: Konfederacji, Porozumienia i Kukiz'15.