Stracone lata

Najbardziej wpływowe gospodarki świata będą odczuwać skutki pandemii przez lata. Ośmiu członków grupy G-20 będzie miało mniejszy produkt krajowy brutto w 2022 r. niż w 2019 r., wynika z prognoz Bloomberg Economics. W tym czasie tylko sześć z nich wzrośnie o ponad 2 proc..

Prognoza zmian PKB w relacji do 2019 r. / Bloomberg

Większość gospodarek świata kurczy się

Według prognozy Banku Światowego w 2020 roku prawie wszystkie gospodarki na świecie skurczą się. Z kolei w 2019 roku prawie 4 na 5 wzrosło. Nie jest przesadą stwierdzenie, że ten rok przekroczył każdą recesję we współczesnej historii.

Reklama
Udział gospodarek, w których PKB na mieszkańca rośnie / Bloomberg

Globalny handel ma czkawkę

Ożywienie zacinającego się globalnego handlu może zależeć od tego, czy odbicie przemysłu elektronicznego przetrwa amerykańskie zakazy wobec chińskiej technologii.

Przeładunki w głównych portach, zmiana rok do roku / Bloomberg

Wzrosty w obliczu historycznego globalnego spadku

Nie wszystkie narody zostały jednakowo poranione przez pandemiczny kryzys. W czerwcu Bank Światowy zidentyfikował 30 gospodarek wschodzących i rozwijających się, w których spodziewa się wzrostu w tym roku. Niektórzy szybciej dochodzą do siebie, podczas gdy inni mają indywidualne czynniki wzrostu lub są mniej narażeni na wstrząsy zewnętrzne.

Według prognoz Banku Światowego, w 2020 roku wzrosną gospodarki wybranych krajów w tym:

Gujana

Kraj pokryty dżunglą, jest w trakcie stawania się głównym producentem ropy naftowej, ponieważ zaczyna korzystać ze złóż podmorskich - a te według szacunków zawierają ponad 8 mld baryłek ropy.

Wietnam

Względny sukces w zarządzaniu koronawirusem pomógł ograniczyć straty w gospodarce, która jest bardzo narażona na osłabienie światowego handlu. Popyt konsumencki i inwestycje zagraniczne wzmocniły ją.

Bangladesz

Wzrost w dużej mierze zależy od eksportu odzieży i obrotu wewnętrznego, które wydają się odporne pomimo pandemii. Zmiany klimatyczne pozostają głównym zagrożeniem dla 160-milionowego narodu.

Egipt

Kraj uniknął całkowitego zamknięcia. Mimo to liczba i zarobki osób z branży turystycznej spadła, a bezrobocie wzrosło. Ale inwestorzy wracają na rynek długu po tym, jak MFW zgodził się na pożyczki.

Etiopia

Premier Abiy Ahmed kontynuuje reformy mające na celu otwarcie gospodarki i pobudzenie inwestycji. Ekonomiczna gospodarka nie wymagająca dużych zasobów pozwala również uniknąć wpływu załamania na rynku ropy, który dotknął inne kraje w regionie.

W USA dane alternatywne i o wysokiej częstotliwości wykazują powolne i nieregularne przebudzenie gospodarki

Wskaźniki aktywności wskazują, że Stany Zjednoczone są w trakcie stopniowego ożywienia, z poprawą różnych wskaźników w sierpniu i wrześniu. Jednak nierówny postęp w kontrolowaniu wirusa spowodował, że gospodarka jest znacznie poniżej produkcji sprzed pandemii.

Cotygodniowe zmiany indeksu ożywienia w USA / Bloomberg

Powroty na całym świecie, ale tempo różne

W dużej mierze napędzane przez odbicie w Chinach, rynki wschodzące powróciły do ​​formy w szybszym tempie niż kraje rozwinięte.

Codzienny odczyt wskaźnika aktywności gospodarczej / Bloomberg