Zaatakowano także inne ukraińskie miasta, m.in. Odessę, która jest głównym hubem przeładunków zboża i jednym z trzech portów objętych paktem eksportowym.

Umowa na eksport zboża

Dwa dni po ataku na kluczowy most łączący Rosję z Krymem, Kijowem wstrząsnęły eksplozje. Nasilający się konflikt stawia pod znakiem zapytania, czy obie strony zgodzą się na przedłużenie ukraińskiej umowy na eksport zboża, która wygasa za około miesiąc.

Reklama

Jakiekolwiek spowolnienie sprzedaży za granicą może podnieść ceny podstawowych artykułów żywnościowych. W obecnej sytuacji ukraińskye dostawy zboża już teraz napotykają trudności, ponieważ w miarę zwiększania się zaległości wychodzących statków, które oczekują na inspekcję w Stambule.

„Początek tygodnia może być bardzo nerwowy z powodu ryzyka wzrostu napięć w basenie Morza Czarnego” – powiedział w notatce paryski doradca Agritel.

Cena pszenicy

Kontrakty terminowe na pszenicę w Chicago wzrosły aż o 4,4 proc. do 9,1925 USD za buszel, co oznacza największy wzrost w tym miesiącu. Ceny wzrosły w tym roku o 19 proc. Kukurydza i soja również wzrosły o ponad 1 proc..

ikona lupy />
Kontrakty terminowe na pszenicą w Chicago / Bloomberg

Zator na Missisipi

Są też lepsze wiadomości dla dostaw zboża. Zator ponad 2000 amerykańskich łodzi i barek, który powstał na rzece Missisipi, jest usuwany. Droga wodna została otwarta w niedzielę. Niski poziom wody wynikający z przedłużającej się suszy spowodował wstrzymanie dostaw towarów handlowych w połowie jesiennych zbiorów.

Handlowcy czekają również na kluczowy raport o uprawach z Departamentu Rolnictwa USA w środę. Ankietowani analitycy spodziewają się, że agencja zmniejszy swoje prognozy dla światowych zapasów pszenicy i kukurydzy.