Około 49 proc. firm ankietowanych przez Izbę uważa, że atrakcyjność Chin jest mniejsza w porównaniu z innymi rynkami. Tylko 51 proc. planowało dalsze inwestycje w Chinach w ciągu najbliższych dwóch lat, w porównaniu z 71 proc. w zeszłym roku.

„Tegoroczne wyniki badania odzwierciedlają jedną z najbardziej negatywnych ocen otoczenia biznesowego zaobserwowanych w ostatnich latach”, wynika z raportu opublikowanego przez Izbę w czwartek. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od sierpnia do września tego roku i obejmuje odpowiedzi od 593 firm, co stanowi 28 proc. wszystkich firm członkowskich Izby.

ikona lupy />
Zaufanie inwestycyjne wśród niemieckich firm w Chinach spadło w 2022 r / Bloomberg

Odejście od "Zero Covid" zmienia sytuację

Według Clasa Neumanna, przewodniczącego Izby, niedawna zmiana polityki Covid w Chinach „zmienia zasady gry”. „Niemieckie firmy szybko dostosują swoją działalność biznesową do nowych warunków, aby pomóc przezwyciężyć spodziewaną falę infekcji Covid-19, a następnie będą bardziej optymistycznie patrzeć na nadchodzący rok”.

Po odejściu od polityki „Zero Covid”, izba opowiadała się za „dobrze zaplanowanymi i wdrożonymi” nowymi przepisami. Stwierdzono również, że Pekin powinien zintensyfikować wysiłki na rzecz wyrównania szans dla firm krajowych i zagranicznych, w Państwie Środka powinny być bardziej przejrzyste ramy prawne.

Według opublikowanego raportu polityka "Zero Covid" była głównym czynnikiem wpływającym na zaufanie, powodując niepewność wśród niemieckich firm. Jednym z głównych problemów były również napięcia geopolityczne. Do najważniejszych wyzwań regulacyjnych należały niejasności prawne, preferencyjne traktowanie oraz przepisy dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego i danych - wynika z raportu Niemieckiej Izby Handlowej.