Analitycy podkreślają, że pomimo prognozowanego spadku tempa wzrostu gospodarczego z 4,9 proc. w 2022 roku do 0,8 proc. w 2023 roku wyniki w kolejnych miesiącach oraz w 2024 roku będą ulegały poprawie. Analitycy PIE prognozują, że w 2024 roku tempo wzrostu gospodarczego będzie oscylowało w okolicach 2 proc.

Zdaniem PIE wzrost gospodarczy będzie opierał w większym stopniu na inwestycjach. Spodziewamy się, że tempo wzrostu inwestycji spadnie w 2023 r. z 4,5 do 2,6 proc. Nadal jednak będzie ponad 3-krotnie większe niż tempo wzrostu PKB. – podkreślają.

Jednocyfrowa inflacja jeszcze w tym roku

Reklama

Inflacja osiągnęła szczyt - w lutym wyniosła 18,4 proc. – twierdzą analitycy PIE. Ich zdaniem w kolejnych miesiącach będziemy obserwowali spadki związane z niższym wzrostem cen paliw oraz żywności. Dostrzegają natomiast problem we wzroście tzw. inflacji bazowej. Szacujemy, że w marcu wskaźnik osiągnął 12,2 proc., a kolejne miesiące przyniosą niewielkie spadki – czytamy.

Analitycy PIE prognozują, że jeszcze w tym roku będziemy mogli zaobserwować jednocyfrowy wskaźnik inflacji. Spodziewamy się, że CPI w 2023 r. wyniesie średnio 12,6 proc. Jeszcze na koniec roku wzrost cen będzie oscylować w okolicach 9 proc. – zaznaczają.

Rynek pracy stabilny, wzrost wynagrodzeń dwucyfrowy

W raporcie PIE została także przeanalizowana sytuacja na rynku pracy. Zdaniem analityków, rynek pracy pozostaje stabilny. Stopa bezrobocia rejestrowanego przez większość roku utrzyma się w przedziale 5,5-6 proc. Spodziewamy się wzrostu bezrobocia pod koniec i na początku przyszłego roku do ok. 6,2 proc. – czytamy.

Oszacowano także tempo wzrostu wynagrodzeń, który, jak piszą analitycy, wyniesie w 2023 roku około 11,3 proc. Co więcej, w II półroczu 2023 przewidują oni poprawę sytuacji w zakresie nadążania wzrostu wynagrodzeń za inflacją. Według ich szacunków tempo wzrostu wynagrodzeń będzie wówczas o 1 pkt proc. większe od inflacji.