Poszerzony blok państw rozwijających się będzie reprezentował około 46 procent światowej populacji. BRICS nieco wzmocni się też pod względem gospodarczym. Blok 11 państw będzie wytwarzał 29 procent światowego produktu krajowego brutto w ujęciu nominalnym i 37 procent światowego PKB według parytetu siły nabywczej.

Nowy blok BRICS nadal będzie zdominowany przez Chiny i Indie, zarówno pod względem liczby ludności, jak i siły gospodarki. Sześciu nowych członków będzie wytwarzać łącznie zaledwie około 10 procent PKB nowej grupy.

ikona lupy />
Nowa, poszerzona grupa BRICS i grupa G7 [MAPA] / statista.com

Jak partnerzy BRICS postrzegają Chiny?

Reklama

Choć przywódcy pięciu państw BRICS próbowali zademonstrować jedność na szczycie w Johannesburgu, to grupa ta nie jest tak zwarta, jak to wygląda na oficjalnych spotkaniach.

Według najnowszego badania Global Attitudes Survey przeprowadzonego przez Pew Research Center, Chiny są postrzegane dość krytycznie w niektórych krajach BRICS, przy czym szczególnie krytyczne nastawienie do Chin mają Hindusi. W badaniu Global Attitudes Survey 50 proc. indyjskich respondentów stwierdziło, że ma bardzo negatywną opinię o Chinach, a kolejne 17 proc. postrzega Chiny raczej nieprzychylnie.

ikona lupy />
Jak partnerzy BRICS postrzegają Chiny / statista.com