Jednym z głównych tematów na właśnie rozpoczętym w Johannesburgu w RPA szczycie BRICS, czyli grupy państw rozwijających się, w skład której wchodzą Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki, będzie ewentualna ekspansja bloku.

Grupa G7, w skład której wchodzą Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Japonia, przez długie lata dominowała i miała największy wpływ na globalną gospodarkę.

Jednakże w miarę jak kraje BRICS, a szczególnie Chiny, doświadczyły szybkiego wzrostu gospodarczego i rozwoju, ich zbiorowy wpływ i ambicje zaczęły rosnąć.

Reklama

PKB BRICS większy niż G7

W 2020 r. pięć państw BRICS przeskoczyło grupę G7 pod względem łącznego PKB (mierzonego według parytetu siły nabywczej).

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w tym roku na blok państw rozwijających się przypadać będzie łącznie 32,1 proc. światowego PKB. To wzrost z zaledwie 16,9 procent w 1995 r. W tym samym czasie udział grupy G7 w światowym PKB spadł z 44,9 proc. w 1995 r. do 29,9 proc. w 2023 r.

ikona lupy />
Udział w globalnym PKB państw G7 i BRICS wyrażony PPP / statista.com

PKB na mieszkańca w krajach G7 i BRICS

Choć pięć krajów BRICS dogoniło grupę G7 pod względem łącznego PKB skorygowanego o PPP, to jednak nadal pozostają daleko w tyle za rozwiniętymi gospodarkami grupy G7 pod względem PKB na mieszkańca.

Według danych MFW, w takim ujęciu żaden z pięciu członków BRICS nie dorównuje nawet najsłabszej w grupie G7 Japonii. Najbliżej poziomu Japonii jest Rosja, której PKB na mieszkańca skorygowany o różnice w sile nabywczej, był około jedną trzecią mniejszy niż w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Chiny, największa gospodarka BRICS i druga potęga na świecie, znalazła się za Rosją. PKB na mieszkańca Chin wyrażony w międzynarodowych dolarach skorygowanych o PPP wynosi 23 382 dolarów, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych to 80 035 dolarów, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w Chinach.

ikona lupy />
PKB na mieszkańca skorygowany o PPP w krajach G7 i BRICS w 2023 r. / statista.com