Junty oświadczyły że "podjęły całkowicie suwerenną decyzję", natomiast Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) pod wpływem obcych mocarstw "odeszła od ideałów swoich ojców założycieli i panafrykanizmu".

Powszechnie postrzegany jako najważniejszy organ polityczny i regionalny w Afryce Zachodniej, utworzony w 1975 roku ECOWAS opowiada się za zwróceniem przejętej w wyniku zamachów stanu władzy w ręce demokratycznych rządów - zaznacza agencja Reutera.

Rządzone przez junty trzy kraje zerwały wojskową współpracę z Francją i zwróciły się do Rosji o wsparcie w zakresie bezpieczeństwa. Jak stwierdził pułkownik Amadou Abdramane z nigerskiej junty, ECOWAS nie pomógł "w egzystencjalnej walce z terroryzmem i brakiem bezpieczeństwa".

Mali, Niger i Burkina Faso zawarły jesienią 2023 roku Sojusz Państw Sahelu - pakt o wzajemnej obronie. Eksperci podkreślali wówczas, że Sojusz powstał po serii wizyt przedstawicieli władz Rosji w tych państwach i zwracali uwagę, że aktywami Kremla w zachodniej części Afryki są tzw. Korpus Afrykański - formacja kontrolowana przez resort obrony w Moskwie oraz Inicjatywa Afrykańska, czyli lokalne medium, w którym znaleźli zatrudnienie byli najemnicy Grupy Wagnera.

Reklama