Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów od czerwca będzie można kupić detaliczne obligacje skarbowe, których oprocentowanie będzie zależało od poziomu głównej stopy procentowej NBP. Będą to papiery roczne i dwuletnie.

"W przypadku papierów rocznych oprocentowanie ma być równe stopie referencyjnej NBP (5,25 proc.). Jeśli pieniądze będziemy chcieli powierzyć na dwa lata, to przy określaniu oprocentowania jako bonus co miesiąc do stopy referencyjnej doliczone zostanie 0,25 pkt proc." - odnotowano w komentarzu HRE. Jak przypomniano, w obu przypadkach co miesiąc ma być aktualizowany poziom oprocentowania i co miesiąc mają być wypłacane odsetki.

Według ekspertów HRE oprocentowanie obligacji powinno w najbliższych miesiącach rosnąć wraz ze spodziewanymi podwyżkami stóp procentowych. "Można szacować, że nowe papiery roczne i dwuletnie mogą uchronić nasze oszczędności przed inflacją na poziomie około 5,5 proc." - napisano w komentarzu. "To i dużo, i mało" - ocenili analitycy.

Autorzy komentarza zauważyli, że według projekcji przygotowanej przez analityków NBP w ciągu najbliższych 12 miesięcy ceny dóbr i usług pójdą w górę o 10,2 proc. "Dopiero kolejny rok ma przynieść inflację na poziomie 4,4 proc." - dodało HRE.

Reklama

Analitycy HRE zaznaczyli, że w wypadku spełnienia się tych prognoz, ani oferowane przez rząd w czerwcu obligacje roczne, ani dwuletnie nie uchronią w pełni kapitału przed destrukcyjnym działaniem inflacji. Jak dodali, mimo to zamiana starych obligacji na nowe "może się opłacać".

"Sporą zmianą jest (...) podniesienie do 3 proc. oprocentowania trzymiesięcznych papierów. Jeszcze w maju powierzając w ich ramach pieniądze mogliśmy zarobić o połowę mniej" - podkreślili analitycy. Dodali, że w okresie od maja 2020 do stycznia 2022 inwestowaliśmy w te papiery w zamian za obietnicę wypłacenia zaledwie 1 proc. zysku.

"Lepsze oprocentowanie oznacza, że osoby, które w ostatnim czasie inwestowały swoje środki, kupując obligacje trzymiesięczne i dwuletnie, powinny rozważyć zamianę posiadanych papierów na te emitowane w czerwcu" - stwierdzono w komentarzu. "Ewentualna strata związana z utraceniem dotychczas naliczonych odsetek powinna zostać szybko nadrobiona i to z nawiązką, jeśli w czerwcu kupimy papiery oprocentowane nawet kilkukrotnie lepiej niż te, które są dziś w naszych portfelach" - dodano.

Przypomniano, że od wszystkich dochodów osiąganych z obligacji skarbowych należy zapłacić tzw. podatek Belki. "W efekcie wraz z tym, jak rośnie inflacja, otrzymujemy co prawda coraz wyższe oprocentowanie obligacji, ale nasza dodatkowa marża zysku jest z coraz większą nawiązką pochłaniana przez podatek" - wyjaśniono.

"W praktyce obligacje czteroletnie kupione w czerwcu będą w stanie ochronić nas przed inflacją na poziomie około 4-4,5 proc. Dziesięciolatki mogą uchronić przed wzrostem cen w tempie 5-5,5 proc. rocznie. Dopiero obligacje dwunastoletnie chronią przed inflacją na poziomie około 7-7,5 proc." - wylicza HRE.

Zwrócono jednak uwagę, że w papiery dwunastoletnie są przeznaczonych dla beneficjentów programu 500+, a na zakup tych obligacji można wydać tylko tyle, ile otrzymano w ramach świadczenia wychowawczego.

HRE to think-tank zajmujący się rynkiem nieruchomości.

Autorka: Ewa Nehring