"PKB w III kwartale +3,9 r/r zgodnie z prognozami MR. Konsumpcja nadal głównym czynnikiem wzrostu. Polska gospodarka rozwija się stabilnie, pomimo zawirowań w gospodarce światowej. W całym 2019 r. spodziewamy się wzrostu PKB na poziomie 4,2%" - powiedział Emilewicz, cytowana w komentarzu resortu do danych GUS. 

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował dziś, że produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w III kwartale 2019 r. był realnie wyższy o 3,9% rok do roku, wobec 5,2% w analogicznym kwartale 2018 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego). W III kwartale 2019 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 1,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,1%. 

Wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego w III kw. 2019 r. wyniósł 3,1 pkt wobec 4,4 pkt kwartał wcześniej, natomiast wpływ popytu inwestycyjnego na wzrost PKB wyniósł +0,8 pkt proc. wobec +1,5 pkt proc. w poprzednim kwartale, podał też Urząd. 

Wcześniej w tym tygodniu Emilewicz powiedziała ISBnews, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie powyżej 4% w 219 r., a w przyszłym roku wyniesie ok. 3,7%.

>>> Czytaj też: Oto najlepsze i najgorsze kraje Europy pod względem dobrobytu finansowego [RANKING]