"Zrewidowaliśmy naszą prognozę dla dynamiki PKB Polski w górę do -3,4 proc. w tym roku z -4,0 proc. poprzednio. W 2021 r. prognozujemy solidne ożywienie na poziomie 4,5 proc. Szybkie wdrożenie wsparcia fiskalnego i monetarnego w pierwszej połowie roku okazało się skuteczne w zapobieganiu większemu spadkowi PKB" - napisano w raporcie.

"Polska będzie jednym z głównych beneficjentów unijnego funduszu naprawczego, który - począwszy od połowy 2021 roku - będzie wspierał inwestycje i tworzenie miejsc pracy. Sądzimy, że pieniądze z unijnego funduszu zaczną napływać od połowy 2021 r. Projekty w ramach funduszu odbudowy doprowadzą do wzrostu inwestycji, prowadząc do ożywienia i tworzenia nowych miejsc pracy. W tym kontekście oczekujemy, że konsumpcja prywatna w Polsce pozostanie mocna" - dodano.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Agencja S&P zaplanowała przegląd ratingu Polski na piątek, 2 października.

Reklama

Polecamy: Bank Pekao: Wskaźnik PMI pokazuje, że ożywienie w przemyśle jest wciąż słabe