Szwecja jest jednym z pierwszych krajów na świecie, które rozważają wprowadzenie waluty cyfrowej. Riksbank, w ramach pilotażowego projekt prowadzonego wraz z firmą doradczą Accenture, pracuje nad wprowadzeniem do obrotu elektronicznej korony opartej na tej samej technologii blockchain, która stanowi podstawę istnienia takich walut cyfrowych jak Bitcoin.

Prezes banku bentralnego Szwecji, Stefan Ingves, powiedział w październiku, że decyzja o wyemitowaniu e-korony musi być podjęta na szczeblu politycznym.

Przedstawiając punkt widzenia szwedzkiego rządu minister Bolund powiedział, że „kluczowe jest, aby rynek zdigitalizowanych płatności funkcjonował bezpiecznie i był dostępny dla każdego”.

„W zależności od tego, jak zaprojektowana jest waluta cyfrowa i jakie technologie są używane, może to mieć poważne konsekwencje dla całego systemu finansowego” - dodał.

Reklama

W październiku Riksbank oszacował, że wolumen gotówki pozostającej obrocie w Szwecji spadł do najniższego poziomu w historii. Zdaniem ekspertów pandemia koronawirusa najwyraźniej przyspieszyła odejście szwedzkiego społeczeństwa od banknotów i monet. Według badań banku centralnego obecnie mniej niż 10 proc. wszystkich płatności dokonywanych jest w Szwecji gotówką.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych zmierzył w 2018 roku poziom wykorzystania bilonu i banknotów w stosunku do wielkości szwedzkiego produktu krajowego brutto. Wówczas okazało się, że Szwedzi są najbardziej bezgotówkowym społeczeństwem na świecie.