Japoński premier powiedział chińskiemu przywódcy, że stabilne relacje pomiędzy ich krajami są bardzo ważne dla regionu i całej społeczności międzynarodowej – podała japońska agencja prasowa Kyodo, cytując relację, jaką Suga przedstawił dziennikarzom.

Przywódcy nie poruszyli tematu wizyty państwowej Xi w Japonii, która była zaplanowana na wiosnę 2020 roku, ale została przełożona na nieokreślony termin z powodu pandemii koronawirusa – powiedział Suga.

Według chińskiej agencji prasowej Xinhua Xi zapewnił Sugę, że jest gotowy wspólnie z nim „odgrywać strategiczną rolę przewodnią, by promować nowy rozwój relacji chińsko-japońskich”. Wyraził też poparcie dla organizacji przez Japonię Igrzysk Olimpijskich w przyszłym roku.

Komentatorzy oceniają, że nowego premiera czeka trudne zadanie utrzymania dobrych stosunków z USA, najbliższym sojusznikiem wojskowym Japonii, a zarazem poprawnych relacji z Chinami, w czasie narastającego sporu amerykańsko-chińskiego.

Suga został premierem Japonii w ubiegłym tygodniu, zastępując Shinzo Abego, który zrezygnował z tej funkcji z powodów zdrowotnych. W niedzielę nowy szef japońskiego rządu przeprowadził pierwszą rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem i ocenił, że sojusz japońsko-amerykański jest „fundamentem pokoju i stabilności w regionie”.

Polecamy: Czechy kupią izraelski system obrony przeciwlotniczej. Władze chcą wynegocjować 30 proc. udział czeskiego przemysłu