Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM. Ankietowani mogli w nim wybrać trzy najważniejsze ich zdaniem kwestie z przygotowanej przez nas listy.

Kwota wolna, media publiczne

Na dalszych miejscach znalazły się takie kwestie jak wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku 60 tys. zł, kontynuowanie wielkich projektów infrastrukturalnych czy zmiany w mediach publicznych.

Reklama

Rozliczenie PiS, dofinansowanie do in vitro

Co ciekawe, na końcu tej listy znalazły się kwestie, za które nowa koalicja… właśnie się zabrała - chodzi o rozliczenie rządów PiS (co piąty badany) i zapewnienie państwowego dofinansowania do in vitro (niecałe 9 proc.).

Sądy, CPK, atom

Widać także różnice pomiędzy elektoratami. Dla zwolenników KO najważniejszą kwestią są zmiany w sądach i prokuraturze (85 proc. wskazań), dla sympatyków Lewicy i Trzeciej Drogi - odblokowanie KPO (odpowiednio 86 proc. i 68 proc.), a dla wyborców PiS - kontynuowanie takich inwestycji, jak CPK i elektrownie atomowe.

Przedstawiciele nowej większości patrzą jednak na te wyniki optymistyczne. - Sondaż oddaje nasze zamiary, bo w tej kolejności chcemy realizować nasze cele. Poczekajmy, aż będzie nowy premier i ministrowie - mówi Robert Kropiwnicki z KO.

A Dariusz Standerski z Lewicy dodaje, że „od pierwszego dnia po zaprzysiężeniu nowego rządu, będziemy robić wszystko w kierunku odblokowania i mądrego wydania środków z KPO”. Na razie trwa oczekiwanie na zakończenie prac „dwutygodniowego” rządu Mateusza Morawieckiego, by móc błyskawicznie powołać rząd Donalda Tuska. – Spodziewajcie się go 11 grudnia, a jeżeli czas na to nie pozwoli, to 12 grudnia – zapowiedział w piątek lider KO.

Duda nie będzie opóźniał?

Tego samego dnia prezydent Duda, pytany o zaprzysiężenie gabinetu Tuska, zapewnił, że nie będzie tego „przeciągał i opóźniał”. Nie będzie też miała znaczenia rekomendacja byłych już członków komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich, by nie powierzać funkcji związanych z bezpieczeństwem państwa Tuskowi i kilku jego ministrom. Na razie plan zakłada, że 11 grudnia o godz. 10 premier Morawiecki wygłosi exposé, a ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Następnie marszałek ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

SONDAŻ

ikona lupy />
Do czego w pierwszej kolejności powinien zabrać się rząd? Sondaż DGP i RMF FM / DGP