"Krajowy rynek zbóż w dalszym ciągu operuje w warunkach wyraźnie uszczuplonej podaży ziarna. Duże gospodarstwa, które cały czas mają zboże w magazynach w dalszym ciągu wstrzymują się z jego sprzedażą. Trwające prace polowe, a także notowana z początkiem tygodnia dalsza zniżka cen zbóż na giełdach światowych dodatkowo usztywniły rolników przed sprzedażą ziarna" - napisano w newsletterze.

Brak opadów i posucha panująca w kraju - obawy o stan upraw

"Rolników także niepokoi brak opadów i posucha panująca w kraju - i co za tym idzie - obawy o stan upraw" - dodano.

Izba podaje, że po stronie popytowej, na rynku notuje się większe chęci zakupu ziarna przez przetwórców.

Przetwórcy ostrożni w zakupach ziarna, popyt ograniczony przez skutki ptasiej grypy

"Obecnie przetwórcy poszukują ziarna z dostawą w maju i czerwcu. Na ten moment trudno jednak o zakupy większych partii towaru. Kupujący na razie nie czynią nerwowych ruchów w kwestii zakupów surowca. Wytwórnie pasz zlokalizowane w kluczowych regionach chowu drobiu w kraju wyraźnie odczuły skutki ptasiej grypy i tym samym zmniejszyły przerób ziarna, wykazując tym samym mniejsze zapotrzebowanie na zboża w bieżącym roku" - podaje Izba.

Krajowy rynek zbóż opiera się spadkom cen dzięki ograniczonej podaży i utrzymanemu popytowi

Izba dodaje, że pomimo notowanego spadku cen zbóż na MATIFie, mocno uszczuplona rynkowa podaż ziarna w kraju i spory popyt to czynniki, które cały czas stanowią wsparcie cen zbóż w kraju.

"Generalnie rzecz biorąc, ceny zbóż oferowane przez krajowych przetwórców cały czas kształtują się powyżej parytetu portowego" - napisano.