Zgodnie z oczekiwaniami analityków Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła na zakończonym w środę posiedzeniu stóp procentowych. Główna od września ub.r. wynosi 6,75 proc. Roczna inflacja obniżyła się w marcu do 16,2 proc. z 18,4 proc. miesiąc wcześniej. Ekonomiści zwracali uwagę, że to w głównej mierze zasługa efektów statystycznych.

Ocena bez zmian

Jak wynika z komunikatu po posiedzeniu, ocena perspektyw inflacji w RPP jest taka sama, jak miesiąc wcześniej. „Rada ocenia, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania wcześniejszych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki” – napisano w środowej informacji po posiedzeniu. Tak samo brzmiała informacja po marcowym posiedzeniu rady.

Część analityków widzi możliwość obniżek stóp procentowych pod koniec 2023 r. Ale według Polskiego Instytutu Ekonomicznego na zmniejszenie ceny pieniądza w tym roku nie należy liczyć. „Inflacja będzie przekraczać 10 proc. przez większą część roku, co efektywnie zamyka przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Istotnym problemem jest też szerokie rozpowszechnienie się wzrostu cen. Stabilizacja prawdopodobnie będzie długotrwała” – napisał w komentarzu Sergiej Druchyn, analityk PIE.

Reklama

Cały artykuł przeczytasz w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej i na e-DGP.