Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
We wtorek rozpoczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
„Nasz podstawowy scenariusz zakłada, że w czerwcu RPP nie zrobi nic i że poczeka na lipcową projekcję inflacji. I od lipca rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych. W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że RPP obniży stopy w lipcu, wrześniu i listopadzie i że za każdym razem będą to obniżki o 25 pkt. bazowych, czyli łącznie stopy w tym roku zostaną obniżone jeszcze o 75 pkt. bazowych” – powiedział PAP ekonomista ING Banku Śląskiego Adam Antoniak.
Na poprzednim, majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych, czyli o 0,5 pkt. proc. W efekcie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, spadła z 5,75 proc. do 5,25 proc.
W lipcu możliwa obniżka stóp procentowych o 50 pkt. bazowych
„Nie wykluczamy, że w lipcu obniżka stóp procentowych wyniesie 50 pkt. bazowych. Inflacja ostatnio zaskakuje po niższej stronie, także majowy wynik był niższy od oczekiwanego. Do tego jeszcze dochodzi ostatnia decyzja URE, w efekcie której od lipca rachunki za gaz będą niższe” – dodał ekonomista ING BSK.
Urząd Regulacji Energetyki w poprzednim tygodniu zatwierdził obniżkę taryfy PGNiG OD, w której cena gazu spadnie z obecnych 239,65 zł za MWh do 204,26 zł za MWh netto. Taryfa zacznie obowiązywać od 1 lipca, a jej wejście w życie będzie oznaczać spadek rachunków za gaz o 8-11 proc. w zależności od zużycia.
„Jeśli stopy procentowe w lipcu spadną o 50 pkt. bazowych, to naszym zdaniem w dalszym ciągu można się spodziewać obniżek stóp procentowych we wrześniu i listopadzie. W tym scenariuszu oczekujemy obniżki stóp w całym roku jeszcze łącznie o 100 pkt bazowych, czyli 1 pkt. proc.” – powiedział Adam Antoniak.
Marek Siudaj (PAP)