"Pracujemy nad tym. Nawet wczoraj z ministrem (sprawiedliwości) Adamem Bodnarem odbywaliśmy rozmowy, spotkania na ten temat. Wiemy, że sprawa jest priorytetowa dla premiera, który chciałby bardzo, żeby tę komisję powołać szybko i myślę, że to jest kwestia najbliższych kilkudziesięciu godzin, żeby premierowi zaproponować skład" - poinformował w poniedziałek w Sejmie Tomasz Siemoniak.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich: O co w tym chodzi?

Tomasz Siemoniak pytany przez dziennikarzy o to, czy ma już nazwiska członków komisji, zaznaczył, że ma "kilka propozycji". "Konsultujemy się z innymi ministrami po to, żeby ten skład odzwierciedlał różne merytoryczne zainteresowania, wiedzę, przygotowania. Ta komisja musi pracować jako całość, więc ja mam kilka propozycji, ale ostatecznie zdecyduję wiedząc o tym, jak inni ministrowie proponują" - mówił.

Reklama

Dodał, że każdy minister osobno zgłasza kandydatury członków, jednak ministrowie konsultują się i rozmawiają na ten temat. "Chcemy, żeby ta komisja była silna merytorycznie. Rozmawiamy przez cały czas na ten temat, także przez ostatnią sobotę i niedzielę" - zaznaczył.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy RP w latach 2004–2024, zgodnie z wydanym w miniony wtorek zarządzeniem premiera, jest organem pomocniczym szefa rządu. W jej skład wejdą: przewodniczący – osoba wyznaczona przez szefa MS - oraz członkowie: po jednej lub po dwie osoby wyznaczone przez: premiera, szefa MSWiA oraz ministra-koordynatora służb specjalnych, po jednej osobie wyznaczonej przez: szefa MON, szefa MKiDN, szefa MF, szefa MSZ, szefa MAP, szefa MC, a także sekretarz – pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości, wyznaczony przez przewodniczącego.

Na czele komisji ds. badania wpływów rosyjskich stanie szef SKW gen. Jarosław Stróżyk. Zgodnie z zarządzeniem, przewodniczący przedstawia premierowi roczne sprawozdanie z prac komisji – w terminie do 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie, a także częściowe sprawozdania z prac komisji – nie rzadziej niż raz na dwa miesiące - chyba że przewodniczący postanowi inaczej. Pierwsze częściowe sprawozdanie ma być przedstawione w terminie 2 miesięcy od dnia pierwszego posiedzenia komisji. Zarządzenie zakłada, że w przypadku stwierdzenia podejrzenia naruszenia prawa komisja zawiadamia odpowiedni organ.

autor: Marcin Chomiuk