Frekwencja
Na pytanie, czy zamierza Pan/Pani wybrać się na odbywające się w maju wybory prezydenckie 64 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak". Kolejne 19 proc. raczej zagłosuje. 6 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", 4 proc. "raczej nie", a pozostałe 3 proc. "trudno powiedzieć".
W badaniu zadano również pytanie: "Na którego kandydata zagłosuje Pan/Pani w tych wyborach?". Na pytanie odpowiadały osoby zdecydowane, aby wziąć udział w wyborach.
Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki
Najwięcej głosów (30,9 proc) zdobył Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem 21,7 proc. badanych urząd prezydenta powinien objąć popierany przez PiS Karol Nawrocki.
Duży wzrost Sławomira Mentzena
Na kolejnym miejscu znalazł się Sławomir Mentzen z Konfederacji, który zdobył 16,8 proc. głosów. Według stacji radiowej to on zanotował największy wzrost poparcia, w porównaniu z poprzednim, styczniowych sondażem (o 3,6 p.p.; 6,1 p.p. od grudnia 2024 r.).
Pozostali Kandydaci
Na kolejnych pozycjach znalazł się kandydat z Trzeciej Drogi Szymon Hołownia (4,7 proc.), Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie (2,8 proc.), Magdalena Biejat z Nowej Lewicy (2,1 proc.) i Adrian Zandberg z Razem (2 proc.). Krzysztof Stanowski zdobył 1,6 proc. poparcia, była posłanka SLD Joanna Senyszyn 0,5 proc., a Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców 0 proc.
14 proc. ankietowanych nie jest zdecydowana, a 2,8 proc. chce zagłosować na innego kandydata.
II tura wyborów prezydenckich
Sondażownia Opinia24 zapytała również o to, kto wygra drugą turę wyborów prezydenckich, w której spotkają się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Na pytanie odpowiadały osoby zdecydowane, aby wziąć udział w wyborach. 50,6 proc. respondentów oddałoby swój głos na Rafała Trzaskowskiego, a 37,3 proc. na Karola Nawrockiego. 12,1 proc. badanych jeszcze nie wie, na kogo odda swój głos.
Sondaż został zrealizowany wg autorskiej metodologii przez firmę badawczą Opinia24 na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Zastosowano technikę wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). W próbie odzwierciedlono cechy społeczno-demograficzne populacji Polski powyżej 18. roku życia. (PAP0