Musk może potrzebować trochę więcej czasu, aby wyprzedzić Bernarda Arnaulta, francuskiego tytana dóbr luksusowych. W tym tygodniu ujawniono, że między sierpniem a grudniem Musk przekazał 11,6 miliona akcji Tesli na nienazwane cele charytatywne. Akcje były warte około 2,4 miliarda dolarów, w oparciu o średnie ceny z dni, w których Musk przekazał papiery wartościowe.

Informacja o darowiznach pojawiła się, gdy 51-letni Musk zmniejszył dystans do Arnaulta do mniej niż 10 miliardów dolarów. Pomogły mu oznaki rosnącego popytu na pojazdy elektryczne Tesli. Od początki tego roku cena akcji Tesli wzrosła o ponad 90 proc.

Według Bloomberg Billionaires Index, po ostatniej darowiźnie fortuna Muska szacowana była na około 184 miliardy dolarów. To dużo mniej niż szczytowy poziom ponad 300 miliardów dolarów, jakie były w posiadaniu Muska pod koniec 2021 roku, zanim zdecydował się kupić Twittera w ramach wykupu lewarowanego w pobliżu szczytu rynku technologicznego.

Reklama

Musk, dyrektor generalny Tesli i największy indywidualny akcjonariusz, już wcześniej w 2021 roku przekazał akcje firmy o wartości około 6 miliardów dolarów. Wówczas była to jedna z największych darowizn filantropijnych w historii.

Odbiorca darowizny został później ujawniony jako Fundacja Musk, która niedawno przekazała fundusze na projekty edukacyjne i środowiskowe, a także organizacje non-profit działające w okolicach Brownsville w Teksasie, w pobliżu portu kosmicznego SpaceX.

Znaczna część bogactwa Muska jest nadal związana z akcjami Tesli, chociaż SpaceX ma w nim coraz większy udział w ostatnich latach. Musk sprzedał w zeszłym roku akcje Tesli o wartości ponad 20 miliardów dolarów, próbując sfinansować wykup Twittera.