Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas nadzwyczajnego posiedzenia podjął jednomyślnie uchwałę w sprawie wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie.

"Do czasu zakończenia działań zbrojnych i wycofania wojsk rosyjskich z terenu Ukrainy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymując pełne poparcie senatu, wstrzymuje współpracę z rosyjskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi Rosji" – czytamy w przesłanym w poniedziałek mediom stanowisku.

Senat UJ zwrócił się z apelem do środowisk akademickich i naukowych Federacji Rosyjskiej "o stanowcze i jednoznaczne potępienie wojny prowadzonej przeciw Ukrainie".

Reklama

"Jesteśmy przekonani, że badania naukowe i kształcenie kolejnych pokoleń winny służyć przede wszystkim dobru ludzkości, a nie wspieraniu działań wymierzonych przeciwko innym narodom. Uważamy, że jednoznaczny głos sprzeciwu wobec zbrojnych działań prowadzonych przez Rosję na Ukrainie i apel o rozpoczęcie rozmów pokojowych, może mieć wielkie znaczenie dla światowego pokoju" – podał w stanowisku senat najstarszej polskiej uczelni.

"Naszym moralnym obowiązkiem jest okazanie wszelkiej możliwej pomocy całej społeczności ukraińskiej"

UJ stanowczo potępił agresję Rosji na wolne i suwerenne państwo. Zapewnił też o "pełnej solidarności z całym narodem ukraińskim".

"Naszym moralnym obowiązkiem jest okazanie wszelkiej możliwej pomocy całej społeczności ukraińskiej, zarówno osobom pozostającym na terenie Ukrainy, licznym rzeszom uchodźców, jak i Ukraińcom studiującym, pracującym i mieszkającym w Polsce" – czytamy w stanowisku senatu.

Uczelnia włączyła się w akcję pomocową narodowi ukraińskiemu m.in. dzięki udostępnieniu 300 miejsc w akademikach. Miejsca te są w dyspozycji sztabu kryzysowego, zorganizowanego i koordynowanego przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę. Podczas weekendu w akademikach UJ zakwaterowano ponad 100 uchodźców.

Instytut Glottodydaktyki Polonistycznej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego organizuje bezpłatne kursy języka polskiego i bezpłatne lekcje indywidualne dla obywateli Ukrainy, którzy w wyniku wojny zaleźli się w Polsce i nie znają języka polskiego. Szczegółowe informacje o kursach można uzyskać, dzwoniąc pod nr tel. 12-663-29-29 lub pisząc na adres e-mailowy plschool@uj.edu.pl.