Mun oświadczył, że rakieta osiągnęła zakładaną wysokość 700 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Zaznaczył jednak, że nie powiodła się próba umieszczenia na orbicie ważącej 1,5 tony atrapy satelity, co było jednym z celów próbnego lotu.

„Niestety nie osiągnęliśmy celu w pełni, ale w pierwszym locie dokonaliśmy bardzo godnego uznania osiągnięcia” – powiedział prezydent Korei Płd.

Trzystopniowa rakieta KSLV-II Nuri („świat”) została wystrzelona z centrum kosmicznego Naro, niecałe 500 kilometrów na południe od Seulu, o godz. 17 czasu miejscowego (godz. 10 w Polsce). To pierwsza rakieta kosmiczna opracowana i zbudowana w całości przez Koreę Płd.

Reklama

Rakieta Nuri zaprojektowana jest do wynoszenia na orbitę na wysokości 600-800 km nad Ziemią obiektów ważących do 1,5 tony i ma być stosowana w programie kosmicznym, w ramach którego Korea Płd. zamierza rozmieszczać satelity zwiadowcze, telekomunikacyjne i nawigacyjne.

Władze Korei Płd. planują między innymi umieszczenie na orbicie szeregu satelitów wojskowych, ale urzędnicy zaprzeczają, że Nuri ma być stosowana w celach militarnych.

Prace nad 200-tonową rakietą Nuri prowadzone są od ponad dekady. Od 2010 roku wydano na nie 2 bln wonów (1,8 mld dolarów) – podała agencja Yonhap.

W 2013 roku po licznych opóźnieniach i kilku nieudanych testach z Korei Płd. wystrzelono rakietę opracowaną przez ten kraj wspólnie z Rosją – przypomina Reuters.