„Nie lekceważę zdolności i determinacji Chin, do zbudowania technologii nowej generacji, a także wykorzystania niektórych starszych technologii do tworzenia naprawdę ważnych produktów” – powiedział CNBC Daniel Newman, dyrektor generalny i główny analityk w firmie badawczej Futurum Group.

Waszyngton nie zatrzyma Pekinu

Chińskie firmy, takie jak Huawei i Alibaba, już teraz badają możliwości opracowywania najnowocześniejszych modeli sztucznej inteligencji przy użyciu mniejszej liczby chipów, słabszych półprzewodników lub łączenia różnych układów scalonych. Mimo różnych trudności, z jakimi borykają się spółki technologiczne, niektóre eksperymenty okazały się „obiecujące”, podał The Wall Street Journal.

Reklama

USA od dłuższego czasu próbują odciąć Chiny od zaawansowanych technologii produkcji chipów. W maju, w ramach retorsji Pekin zakazał kluczowym firmom w kraju kupowania podzespołów od amerykańskiego giganta mikroukładów Micron Technology.

Miliardy juanów do wzięcia

Według raportu Reutera Chiny planują zainwestować ponad 1 bilion juanów (140 mld dol.) w przemysł chipów. Krajowi producenci półprzewodników korzystają z dotacji rządowych i wspieranych przez państwo projektów badawczych.

W rezultacie w Chinach istnieje „wiele start-upów GPU”, a działające już spółki muszą „bardzo się starać”, by nie dać się wyprzedzić konkurencji, powiedział mediom podczas imprezy Computex Taipei 2023 założyciel i dyrektor generalny spółki Nvidia, Jensen Huang. Technologia GPU, podobnie jak procesory graficzne, służy do zasilania aplikacji AI.

Stare, ale nadal przydatne

Analitycy uważają, że Chiny będą również dążyć do dominacji w rozwoju i produkcji modeli w dojrzałych technologiach chipów. Określenie odnosi się do procesów związanych z wytwarzaniem chipów 28-nanometrowych lub większych.

Te układy scalone są coraz ważniejsze dla przemysłu motoryzacyjnego” – powiedział Charles Shi, główny i starszy analityk półprzewodników w firmie zarządzającej aktywami Needham & Company. 28-nanometrowe chipy są również szeroko stosowane w elektronice użytkowej.

Oczekuje się, że popyt na 28-nanometrowe chipy wzrośnie ponad trzykrotnie do 2030 roku, tworząc rynek o wartości 28,1 mld dol., według firmy konsultingowej International Business Strategies Inc.