Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine opracowali innowacyjną technologię inspirowaną ośmiornicami, umożliwiającą… oszukiwanie i sygnalizowanie. Ale jak to można właściwie wykorzystać?

Opublikowane w Nature Communications badanie ukazuje, jak nowe urządzenia czerpią z adaptacyjnych zdolności ośmiornic, oferując łatwość w produkcji i samonaprawianie.

Reklama

Wykorzystując elastyczność molekularną, badacze stworzyli systemy, które dynamicznie zmieniają kolory i wzory, imitując ośmiornice. Specjalnie zaprojektowane molekuły organiczne pozwalają urządzeniom na dostosowywanie fluorescencyjnych i spektroskopowych właściwości. Takie rozwiązania mają potencjał zastosowania w szerokim spektrum dziedzin, od wojskowości po zrównoważoną energię.

Specyficzny gatunek ośmiornicy, Hapalochlaena lunulata, występujący w zachodnim Pacyfiku i Oceanie Indyjskim, wykorzystuje neurotoksyczny jad do ogłuszania swojej zdobyczy i może odstraszyć drapieżniki błyskiem swoich niebieskich pierścieni.

Tymi unikalnymi właściwościami obronnymi głowonóg zainspirował zespół z UCI do eksploracji możliwości mimikry i kamuflażu. Profesor Alon Gorodetsky podkreśla fascynację mechanizmami zmiany skórnych wzorów ośmiornicy i ich adaptację w projektowanym systemie.

Technologia ta, bazująca na strukturze cienkich warstw imitujących ośmiornicze wzory, wykazuje obiecującą wytrzymałość i zdolność do samoregeneracji. Otwiera to nowe możliwości w dziedzinie optoelektroniki, w tym w produkcji diod elektroluminescencyjnych i ogniw słonecznych, oraz oferuje unikalne opcje maskowania czy sygnalizacji.

Projekt uzyskał wsparcie od takich instytucji jak Office of Naval Research, Defense Advanced Research Projects Agency i National Science Foundation.