"Pytani o to, na jakie obszary AI najprawdopodobniej wpłynie pozytywnie w ciągu najbliższych pięciu lat, respondenci i respondentki z Polski wskazują diagnozowanie i leczenie chorób (67 proc.) oraz dostęp do informacji (70 proc.). 53 proc. ankietowanych uważa, że AI będzie miało pozytywny wpływ na sposób, w jaki pracują, piszą i tworzą, oraz ogólnie na jakość życia, a 60 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja może pomóc im w zrozumieniu skomplikowanych tematów" - czytamy w komunikacie.

Dodatkowo, wyniki badania wykazują, że ponad połowa uczestników (57 proc.) wyraża przekonanie, że Polska będzie w stanie pełniej wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych pięciu lat. Uczestnicy badania (84 proc.) przewidują także, iż w tym okresie sztuczna inteligencja będzie miała znaczący wpływ na większość miejsc pracy i różne branże. Co więcej, 70 proc. z nich prognozuje, że sztuczna inteligencja będzie miała istotny wpływ na gospodarkę.

W odpowiedzi na pytanie, jakim instytucjom ufamy w nadzorowaniu rozwoju AI z korzyścią dla społeczeństwa, Polki i Polacy biorący udział w badaniu częściej wskazywali instytucje akademickie (71 proc.) i firmy technologiczne (70 proc.) niż rząd (43 proc.) czy międzynarodowe organizacje rządowe (55 proc.). Większość ankietowanych przyznało, że preferuje podejście opierające się na współpracy: 78 proc. respondentów uważa, że rząd i firmy technologiczne powinny wspólnie zająć się edukacją studentów i pracowników w tematach związanych ze sztuczną inteligencją, a 77 proc. osób chciałoby tego typu współpracy przy nadzorowaniu rozwoju sztucznej inteligencji. 33 proc. ankietowanych twierdziło, że powinniśmy przestać korzystać z AI i całkowicie wstrzymać rozwój tej technologii, zakończono.

Reklama