Jak podaje Bloomberg, drugi zabieg wydaje się skutecznie zapobiec problemowi, który prześladował pierwszego pacjenta, Nolanda Arbaugha, u którego wystąpiło nieoczekiwane powikłanie w postaci wycofania się nici elektrody z mózgu.

„Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wycofania się nici u naszego drugiego uczestnika, wdrożyliśmy szereg środków zaradczych, w tym zmniejszenie ruchu mózgu podczas operacji i zmniejszenie szczeliny między implantem a powierzchnią mózgu” — poinformowała firma we wpisie na blogu.

W przypadku Arbaugha Neuralink wprowadził poprawki oprogramowania po operacji, które złagodziły problem.

Firma pracuje nad nowymi możliwościami swojego urządzenia interfejsu mózgowego, nazwanego Link, które na razie pozwala pacjentom kontrolować kursory ekranowe i urządzenia cyfrowe, kliknięcie po kliknięciu. W przyszłości Link będzie w stanie dekodować wiele jednoczesnych intencji ruchu i rozpoznawać intencje pisma odręcznego.

Te możliwości nie tylko pomogą przywrócić autonomię cyfrową osobom, które nie są w stanie używać kończyn, ale także przywrócą zdolność komunikacji osobom, które nie są w stanie mówić, takim jak osoby z chorobami neurologicznymi” — napisał Neuralink.

Na razie urządzenie Link jest przeznaczone dla pacjentów z tetraplegią i innymi schorzeniami, które poważnie ograniczają ruch. Musk powiedział, że implanty Neuralink mogą ostatecznie pomóc w zwiększeniu zdolności zdrowych osób, na przykład w przypominaniu sobie.

Kolejni pacjenci jeszcze w tym roku

Firma podała we wpisie na blogu, że drugi pacjent, Alex, to były technik samochodowy, który doznał urazu rdzenia kręgowego. Opuścił szpital, Barrow Neurological Institute w Phoenix, dzień po operacji. Alex jest teraz w stanie używać oprogramowania do projektowania wspomaganego komputerowo, aby zaprojektować niestandardowy uchwyt do swojej ładowarki Neuralink, poinformowała firma.

Musk powiedział, że ma nadzieję, że do końca roku urządzenie zostanie zastosowane u kilku kolejnych pacjentów. Uczestnicy są częścią badania Prime firmy Neuralink, eksperymentalnego badania urządzenia medycznego.

Neuralink to założona przez Elona Muska firma neurotechnologiczna, która zajmuje się opracowywaniem i wszczepianiem w mózgu ludzi interfejsów mózg-maszyna. Urządzenie takie ma umożliwiać sterowanie telefonami i komputerami za pomocą myśli i jest skierowane głównie do pacjentów po urazach mózgu i kręgosłup.