Prada to obiekt westchnień wielu miłośników mody, a produkty z wielu kolekcji tej firmy uznawane są z jedne z bardziej luksusowych. Firma postanowiła jednak sięgnąć jeszcze dalej i wyjść ze swą ofertą poza Ziemię.
Prada ma własny księżycowy kombinezon
Efekt prac Prady i firmy Axiom Space zaprezentowano po raz pierwszy podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Mediolanie, a jest nim skafander kosmiczny. Ubiór ten wykorzystany będzie przez kosmonautów, w trakcie zbliżającej się misji NASA - Artemis III – której celem będzie Księżyc. Ta pierwsza załogowa księżycowa wyprawa od 1972 roku zaplanowana jest już na rok 2027, a jak zapewniają producenci nowego ubioru, będzie on nie tylko idealnie zabezpieczał astronautów podczas ich kosmicznych podróży, ale wytyczyć ma też nowy trend.
- Podzieliliśmy się naszą wiedzą specjalistyczną na temat materiałów o wysokiej wydajności, funkcji i technik szycia i wiele się nauczyliśmy. Jestem pewien, że będziemy nadal odkrywać nowe wyzwania, poszerzać nasze horyzonty i wspólnie budować nowe scenariusze – powiedział podczas prezentacji Lorenzo Bertelli, dyrektor ds. marketingu i dyrektor ds. społecznej odpowiedzialności biznesu Prada Group.
Sam skafander to skomplikowana maszyneria, która pozwolić ma kosmonautom na trwające 8 godzin kosmiczne spacery i wytrzymanie nawet 2 godzin w ekstremalnych temperaturach południowego bieguna Księżyca. Architektura skafandra obejmuje systemy podtrzymywania życia, odzież ciśnieniową, awionikę i inne innowacyjne systemy. Wszystko zaś przykryte jest wytrzymałymi i estetycznymi materiałami, jakich dostarczyła Prada.
Nowa technologia leci na Księżyc
Projekt opracowania nowego skafandra kosmicznego, któremu nadano nazwę „AxEMU” (Axiom Extravehcular Mobility Unit) nie należał do tanich. Gdy firma Axios podpisywała w 2022 roku z NASA umowę na jego przygotowanie, kontrakt opiewał na kwotę 228 milionów dolarów. Dzięki temu udało się osiągnąć nie tylko ładny wygląd, ale też zaawansowany technologicznie efekt.
„Kombinezon wykorzystuje również regenerowalny system usuwania dwutlenku węgla i solidną technologię chłodzenia, aby usuwać ciepło z systemu. Obejmuje zaawansowane powłoki na hełmie i wizjerze, aby poprawić widoczność astronautów na otoczenie” – chwali się Axios.
Skafander przez najbliższy rok przechodzić ma ostatnie testy, w tym podwodne, a także sprawdzające kompatybilność z prototypami pojazdu terenowego Artemis Lunar Terrain Vehicle. W 2025 r. wejdzie w fazę krytycznego przeglądu projektu.