- NASA ujawnia szczegóły! Start misji Ax-4 13 czerwca
- Brak potwierdzenia od SpaceX i Axiom Space
- Dlaczego został odwołany lot w kosmos 11 czerwca?
- Wcześniej starty były przekładane ze względu na pogodę
- Skład załogi misji Ax-4
NASA ujawnia szczegóły! Start misji Ax-4 13 czerwca
Informacje o starcie misji 13 czerwca o godz. 7.12 czasu lokalnego pojawiły się na stronie kompleksu dla odwiedzających ośrodek NASA, gdzie można kupić bilety na obejrzenie startu.
Brak potwierdzenia od SpaceX i Axiom Space
Oficjalnie nowej daty nie potwierdziły jeszcze ani organizujący lot Axiom Space, ani firma SpaceX, która odpowiada za rakietę Falcon 9, która wyniesie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Informacje o piątkowym oknie startowym dla Ax-4 pojawiły się też na stronach Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), choć również nie stanowi to oficjalnego potwierdzenia wyznaczenia daty.
Dlaczego został odwołany lot w kosmos 11 czerwca?
We wtorek na niecałe 12 godzin przed planowanym startem o odłożeniu lotu poinformował SpaceX ze względu na wykryty wyciek ciekłego tlenu z pierwszego stopnia rakiety. Przedstawiciele SpaceX i Axioma sygnalizowali w środę, że mogą podać nową datę startu, lecz ostatecznie w środę do tego nie doszło.
Pierwotnie wyciek, zauważony już w niedzielę, miał zostać naprawiony w poniedziałek, lecz zespoły SpaceX nie uporały się z nim do środy. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) i europejska ESA przekazały, że nie otrzymały definitywnych informacji na ten temat od koncernu Elona Muska.
Wcześniej starty były przekładane ze względu na pogodę
Wcześniej starty były przekładane ze względu na pogodę. Dotychczasowe prognozy sugerowały, że pogoda może potencjalnie stanowić przeszkodę ze względu na możliwe opady deszczu.
Skład załogi misji Ax-4
Załogę misji Ax-4 tworzą: Peggy Whitson (USA) – dowódczyni, Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska/ESA) – specjalista, Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot oraz Tibor Kapu (Węgry) – specjalista.
To czwarta komercyjna załogowa wyprawa
To czwarta komercyjna załogowa wyprawa realizowana przez amerykańską firmę Axiom Space. Udział w niej Polaka to rezultat umowy podpisanej między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a Europejską Agencją Kosmiczną na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS na ISS. W przygotowaniach bierze udział także Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), a na ISS zabrane zostanie 13 eksperymentów i technologii polskich naukowców i firm.